Χανιά: Φιλική νίκη επί του Αστέρα Καισαριανής, με τον Εθνικό στο Κύπελλο Ελλάδος

Την τρίτη  «φιλική» νίκη κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της σημείωσε σήμερα, Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου, η ομάδα των Χανίων η οποία επιβλήθηκε του Αστέρα Καισαριανής με σκορ 1-0.

Στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο «Μιχάλης Κρητικόπουλος» της Καισαριανής, ο προπονητής της ομάδας μας Δημήτρης Σπανός είχε την ευκαιρία να τεστάρει την αγωνιστική κατάσταση των ποδοσφαιριστών του αλλά και τον βαθμό που έχουν αφομοιώσει τα συστήματα που έχουν δουλέψει στην προετοιμασία.

Μετά το άκαρπο πρώτο 45λεπτο στο οποίο πάντως η ομάδας μας δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, τα Χανιά άνοιξαν το σκορ στο 71ο λεπτό με τον Γιώργο Μανουσάκη. Ο επιθετικός της ομάδας μας εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Τσέλιου και έγραψε το 0-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του φιλικού.

Χανιά (Δημήτρης Σπανός): Σαφαρίκας (31′ Πενταράκης, 61′ Καλογεράκης), Μπορταγκαράι (82’ Πλανάκης), Στεπίνσκι, Γκμπενιόν (82’ Λυβιάκης), Παχής (82’ Βόρφι), Κόλα (82’ Δασκαλόπουλος), Λεμονής, Τσέλιος, Πρεβεζάνος (46’ Κυριακίδης), Μανουσάκης, Πινακάς (65’ Πούλμανς)

Δεν αγωνίστηκαν λόγω μικρο-προβλημάτων τραυματισμών οι Μάλτσι, Προβυδάκης, Γκοράνοφ και Λιάτσος.

Υπενθυμίζεται πως η ομάδας μετά το φιλικό αναχωρεί για τα Χανιά, όπου θα συνεχιστεί η προετοιμασία εν όψει των επίσημων υποχρεώσεων σε Κύπελλο Ελλάδας και πρωτάθλημα. Επόμενη προπόνηση είναι προγραμματισμένη για την Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου, στις 18:00 στις εγκαταστάσεις της Μ.Ελιάς.

Όπως προέκυψε από τους σημερινούς αγώνες της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, αντίπαλος των Χανίων στον β’ γύρο της διοργάνωσης θα είναι ο Εθνικός Πειραιά.