Πρόωρος αποκλεισμός στο Κύπελλο για τα Χανιά – Εκτός μία ακόμη Κρητική ομάδα από τον Εθνικό!

Εκκίνηση με ήττα – αποκλεισμό στην σεζόν για τα Χανιά

Μετά από τον ΑΟΑΝ και τα Χανιά γνώρισαν την ήττα – αποκλεισμό από τον Εθνικό για το Κύπελλο Ελλάδος στο γήπεδο του Μοσχάτου και εκείνα με σκορ 3-1, όπως και η ομάδα του Αγίου Νικολάου, με την διαφορά ότι το σκορ διαμορφώθηκε στην κανονική διάρκεια αυτή την φορά και δεν χρειάστηκε παράταση, όπως στον πρώτο γύρο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ με τον Ποτουρίδη, όμως τα Χανιά βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης λίγο αργότερα από την άσπρη βούλα με τον Κόλα.

Πάντως το σκορ του ημιχρόνου ήταν υπέρ του Εθνικού καθώς ο Γεωργούσης έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του και την οδήγησε στην ανάπαυλα προηγούμενη με σκορ 2-1.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν και τρίτο τέρμα και πάλι με τον Ποτουρίδη και έτσι έφτασαν στην νίκη – πρόκριση με σκορ 3-1 και φαίνεται ότι μέχρι στιγμής είναι ο δαίμονας τον Κρητικών ομάδων την φετινή χρονιά, τουλάχιστον για το θεσμό του Κυπέλλου.

Εθνικός: Κουμπούλα, Μανδαμαδιώτης (59′ Χριστογιάννης, 72′ Σκεντεράι), Ζωγραφάκης, Χατζηκυριάκος, Τσατσαρής, Μαλάι (72′ Μπούσης), Γεωργούσης, Πολύζος, Ποτουρίδης (64′ Τσιμπόκας), Χερέρα, Παπαχρονόπουλος (59′ Αντωνίου)

Χανιά: Καλογεράκης, Στεπίνσκι, Γκμπενιόν, Μπορταγκαράι (60’ Γκοράνοφ), Παχής (90+5′ Βόρφι), Κυριακίδης (46’ Πρεβεζιάνος), Τσέλιος, Λεμονής, Μάλτσι (60’ Πινακάς), Κόλα, Μανουσάκης