Άφησε πίσω τα δύσκολα και πέρασε εμφατικά από την Χερσόνησο ο ΑΟΤ!

Ο ΑΟΤ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσμα, ξεπερνώντας εύκολα το εμπόδιο της Χερσονήσου με 0–4 για την 26η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Η ομάδα του Νικόλα Σουτζή κατάφερε να βγάλει αντίδραση και με πειστικό τρόπο έφυγε νικήτρια από την Χερσόνησο, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 0-4 και ανέβηκε στους 67 βαθμούς.

Από την αρχή του αγώνα ο ΑΟ Τυμπακίου μπήκε αποφασισμένος στο γήπεδο και κατάφερε πριν την συμπλήρωση 20 λεπτών παιχνιδιού να πάρει αέρα δύο τερμάτων μετά από ωραίο συνδυασμό.

Στο 9′ ο Μεταξάκης έπαιξε με τη μία και έφερε σε θέση βολής τον Παπανδρέου, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον πρώην συμπαίκτη του, Δημαράκη για το 1-0. Τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τους Μεσαρίτες στο 18′, με τον Χαϊντίνι να πασάρει κάθετα στον Μεταξάκη, ο οποίος ξεπερνώντας τον Δημαράκη στο τετ-α-τετ, έγραψε σε κενή εστία το 2-0 για τους φιλοξενούμενους, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για οφσάιντ και στις δύο περιπτώσεις.

Στο 27′ ο Χαϊντίνι είχε την ευκαιρία από δημιουργός να χριστεί σκόρερ, όμως την απώλεσε καθώς νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Δημαράκη.

Με έναν αναπάντεχο τρόπο η Χερσόνησος λίγο έλειψε να μπει ξανά στη διεκδίκηση του ματς, με τον Καπετανάκη στο 36′ να εκτελεί ένα φάουλ και τον Δουλγεράκη στην προσπάθεια του να διώξει να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Χρήστου.

H Xερσόνησος ενέτεινε την πίεση της στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και λίγο έλειψε να σκοράρει λίγο πριν βγει το ημίχρονο, όταν ο Μηλάκης στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε τη μπάλα με σέντρα-σουτ στο δοκάρι του Χρήστου!

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο αρχηγός, Νίκος Κουρουθιανάκης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, πέτυχε το τρίτο γκολ για τον ΑΟΤ στο 54′, μετατρέποντας το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Η συνέχεια του αγώνα ήθελε τις δύο ομάδες μιας και το αποτέλεσμα είχε κριθεί να μην αγωνίζονται με τον ίδιο ζήλο, αφού ο ΑΟΤ είχε το αποτέλεσμα στα χέρια, ενώ και η Χερσόνησος λόγω και των τραυματισμών που προέκυψαν δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα για να επιστρέψει. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Νίκος Μεταξάκης στο 88′ ευστοχώντας στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Φρρόκου σε κενή εστία δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής για την Χερσόνησο, αφού αστόχησε στην ευκαιρία που του παρουσιάστηκε.

ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ (Άγγελος Βαρδάκης): Δημαράκης, Ψωρογιάννης, Μηλάκης (54′ Πέκι), Ζαρκαδούλας, Φερεντίνος, Ντελάκης (75′ λ.τ Κλεισαρχάκης), Κομσίου, Καπετανάκης (66′ λ.τ Στεργίου), Φρρόκου, Τραπιέρης (75′ Σταυρόπουλος), Αρχοντάκης

ΑΟΤ (Νικόλας Σουτζής): Χρήστου, Δουλγεράκης, Αριστεινίδης, Κουρουθιανάκης (83′ Tσακιράκης), Μεϊρέλες (83′ Νικολιδάκης), Χαϊντίνι (75′  Γρηγοράκης), Παπανδρέου, Λούσι, Μεταξάκης, Παραθύρας (62′ Σαμούσκα), Σαβουϊδάκης