Μεγάλος νικητής και πρωταθλητής ο Ζαρός – Πήρε το ντέρμπι με την Ανάληψη!

Ένα γκολ του Κοτζαδάκη ήταν αρκετό για να “στέψει” πρωταθλητή του 1ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ τον Ζαρό!

Ο Ζαρός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι κορυφής του 1ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ και είναι ο πρωταθλητής μία αγωνιστική πριν το φινάλε επικρατώντας με σκορ 0-1 της Ανάληψης σε ένα ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου!

Στα πρώτα δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς χωρίς όμως την μεγάλη φάση μπροστά από την εστία του Σφύρλα.

Ο Ζαρός κατάφερε να εξαργυρώσει την ανωτερότητα του και να πάρει κεφάλι στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοτζαδάκη στο 24′!

Στο 33′ μετά από μαρκάρισμα του Μονιάκη στον Κοτζαδάκη εντός περιοχής οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι με τον διαιτητή να βγάζει κίτρινη κάρτα για θέατρο.

Τρία λεπτά αργότερα ο Γκούρο Μ. έκανε το σουτ εντός μεγάλης περιοχής με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Στο 43′ κεφαλιά του Μουντράκη μετά από σέντρα του Κοζυράκη, η μπάλα θα φύγει άουτ.

Στην επόμενη φάση ο Ξεκαρδάκης βγήκε σε θέση τετ-α-τετ και είδε τον Σφύρλα να αποκρούει σωτήρια!

Το τετ-α-τετ ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου μέρους με το 1-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού η Ανάληψη “άγγιξε” την ισοφάριση με τον Πρέντι να σουτάρει και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ!

Στο 66′ ο Ξεκαρδάκης βρέθηκε σε θέση βολής έκανε ένα πολύ όμορφο σουτ, όμως ο Σφύρλας έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ!

Δύο λεπτά αργότερα ο Πρέντι έκανε το γύρισμα με τον Αλπαντάκη να διώχνει την μπάλα λίγο πριν την γραμμή!

Στο 77′ ο Ξεκαρδάκης έφυγε στην κόντρα βρέθηκε απέναντι από τον Σφύρλα, όμως έστειλε την μπάλα άουτ!

Στο 83′ ο Γκούρο Μ. έκανε το πλασέ εντός περιοχής με τον Λιουδάκη να σώζει σωτήρια σε κόρνερ και από το κόρνερ έπιασε την κεφαλιά ο Κοκκινάκης με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ!

Στις καθυστερήσεις ο Σαριδάκης έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 2-0  αφού πλάσαρε άστοχα αλλά μετά από αυτή την φάση το ματς τελείωσε και το γήπεδο πήρε “φωτιά” με τον Ζαρό να επικρατεί με σκορ 1-0 και να είναι ο πρωταθλητής!

Ζαρός: Λιουδάκης, Σαριδάκης Κ., Καπιζιώνης, Κοκορέλιας, Αλπαντάκης Ε., Φραγκιαδουλάκης, Κατέλας, Λυκούδης (90′ Κλαπάκης), Σαριδάκης Ν., Κοτζαδάκης, Ξεκαρδάκης

Ανάληψη: Σφύρλας, Κοζυράκης (85′ Θεοδωράκης), Καργιωτάκης Ε. (69′ Αργυρός), Μονιάκης, Χαμαλάκης, Περβολαράκης, Γκούρο Λ. (46′ Κοκκινάκης), Καργιωτάκης Γ., Γκούρο Μ., Βλάχος, Μουντράκης (56′ Πρέντι)