“Άλωσε” την Γέργερη και επέστρεψε στις επιτυχίες με Ανυφαντάκη ο Ρωμανός!

Πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Ρωμανό

Σπουδαίο διπλό για τον Ρωμανό στην Γέργερη κόντρα στον Ρούβα με σκορ 0-1 χάρις στο γκολ του Ανυφαντάκη στο 79′!

Η ομάδα της Ελιάς άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και σε μία στημένη φάση βρήκε το γκολ που τις έδωσε το πολύ σημαντικό αυτό εκτός έδρας τρίποντο σε μία πολύ δύσκολη έδρα.

Από την άλλη οΡούβας παρά τις σημαντικές στιγμές του δεν βρήκε κάποιο τέρμα και έμεινε μακριά από το θετικό αποτέλεσμα.

Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 10′ με τον Ανωγειανάκη να σουτάρει και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 26′ μετά από ωραία ενέργεια του Χριστοφοράκη, είδαμε ένα σουτ από τον ίδιο παίκτη να φεύγει έξω καθώς δεν ήταν καλό το τελείωμα του.

Στο 38′ ο Μαρκόπουλος έκανε ένα σουτ με τον Ιατράκη να μπλοκάρει.

Τρία λεπτά αργότερα κοντινό σουτ του Μπαλάφα απομακρύνθηκε από τους αμυνόμενους πάνω στην γραμμή, ενώ η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 45′ με τον Πηρουνάκη να σουτάρει και την μπάλα να φεύγει άουτ με αποτέλεσμα το 0-0 να μένει μέχρι την ανάπαυλα.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Ρωμανός φάνηκε απειλητικός με τον Μόντι, όμως του κοντινό του σουτ πέρασε άουτ.

Στο 54′ μετά από ωραία ενέργεια του Κομνηνού Ιπ. και σουτ αναγκάστηκε ο Ιατράκης να αποκρούσει.

Στο 62′ ο Ρούβας ζήτησε δεύτερη κίτρινη στον Ανυφαντάκη, όμως ο διαιτητής σφύρηξε φάουλ νωρίτερα γυρίζοντας την φάση πίσω.

Δύο λεπτά αργότερα ο Απλαδάς έκανε το πλασέ από κοντά με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 76′ είχαμε κόκκινη κάρτα στον πάγκο του Ρωμανού στον Σαβουιδάκη για διαμαρτυρία.

Τελικά ο Ρωμανός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην Γέργερη με τον Ανυφαντάκη στο 79′ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κεφάκη!

Στο 83′ ο Κασσωτάκης έκανε τρομερή επέμβαση σε σουτ του Πηρουνάκη και διατήρησε το 0-1!

Με την τελευταία μεγάλη φάση να σημειώνεται στις καθυστερήσεις για τον Ρούβα με τον Ντέτσικα να προλαβαίνει την έξοδο του τερματοφύλακα του Ρωμανού να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ με την ομάδα της Ελιάς να αντέχει στην ασφυκτική πίεση του Ρούβα στο φινάλε και να φεύγει με το μεγάλο διπλό από την Γέργερη.

Ρούβας: Ιατράκης, Ζερβός (63′ Σεΐχ), Κουτσογιαννάκης, Καλεμάκης (32′ λ.τρ. Χριστοδούλου), Σερλιδάκης, Σκούφος, Μανουσάκης, Ανωγειανάκης, Απλαδάς (80′ Ντέτσικας), Πηρουνάκης, Χριστοφοράκης

Ρωμανός: Κασσωτάκης, Κουκάκης, Παχάκης, Ανυφαντάκης, Μπαλάφας, Γιακουμάκης, Μόντι, Κομνηνός Α., Κομνηνός Ιπ., Κρανιωτάκης, Μαρκόπουλος