Επιβλητικό πέρασμα του ΠΑΟΚρουσώνα από την Δαμάστα!

Σαρωτικό αποδείχθηκε το πέρασμα του ΠΑΟΚ από την Δαμάστα, με τους «ασπρόμαυρους» να κερδίζουν με 1-4 για την 30η αγωνιστική!

Η ομάδα του Βασίλη Κρασανάκη δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο η Δαμάστα παρέμενε στο ματς και είχε και εκείνη αρκετές στιγμές για να ισοφαρίσει, ωστόσο ο ΠΑΟΚ «χτύπησε» στα στημένα και πήρε την νίκη.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς και γκολ για τον ΠΑΟ Κρουσωνα, με τον Τριάντη να εκτελεί το κόρνερ, τον Σηφάκη να παίρνει την κεφάλια και να στέλνει την μπάλα στην γωνία του Χατζιδάκη, ανοίγοντας το σκορ στο 9ο λεπτό.

Επόμενη καλή φάση πάλι για τον ΠΑΟΚ, ξανά από στημένο του Τριάντη, με την κεφάλια του Κανδηλάκη από κοντά να περνάει άουτ στο 14’, με την Δαμάστα να απειλεί για πρώτη φορά από την παράλληλη σέντρα του Κλαπάκη με την συμπλήρωση είκοσι λεπτών.

Στο 27ο λεπτό δοκάρι για τον ΠΑΟΚ, ξανά από στημένο του Τριάντη, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του έμπειρου μεσοεπιθετικού να καταλήγει στο δοκάρι, με τον Κουράκη στην επαναφορά να μην καταφέρνει να σκοράρει, ενώ ο Χατζιδάκης στο 30’ με μια τρομερή απόκρουση, στέρησε το γκολ στον Μεταξάκη!

Διπλασιασμός τερμάτων για τον ΠΑΟΚ στο 34’, με τον Μεταξάκη να φεύγει στην πλάτη και να κόβει παράλληλα στον Μπορμπουδάκη, που από κοντά έκανε το 0-2!

Στο 39’, τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, με την βαθιά μπαλιά του Σηφάκη να βρίσκει τον Κουράκη, ο οποίος κατέβασε και πλασάρε, αλλά νικήθηκε από τον Χατζιδάκη.

Μεγάλη φάση για την Δαμάστα με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κουτσοποδιώτη να βρίσκει τον Τζουβάρα
στην πλάτη της άμυνας, αλλά το σουτ του να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών, με την απάντηση των φιλοξενούμενων να έρχεται λίγα λεπτά μετά με Μεταξάκη και Βαρδή, αλλά οι προσπάθειες τους κατέληξαν άουτ.

Στο 55’ η Δαμάστα ξαναμπήκε στο ματς, όταν μετά από τρομερή ατομική προσπάθεια του Κόκκινου και κάθετη στον Ταμπάκη, εκείνος ευνοήθηκε και από την κόντρα, νίκησε τον Βλαχάκη και μείωσε σε 1-2!

Ακόμα μια καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο 58’, με τον Χατζιδάκη να κάνει εξαιρετική επέμβαση στο κοντινό πλασέ του Κουράκη, ενώ ο Βλαχάκης έδειξε τα αντανακλαστικά του στην εκτέλεση φάουλ του Ρουμπάκη στο 60’, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 65’ αστόχησε από πολύ κοντά!

Στο 70’, νέα φάση για τον ΠΑΟΚ, με τον Κουράκη να παίρνει την κεφάλια αλλά να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά οι παίκτες του ΠΑΟΚ δε κατάφεραν να σκοράρουν.

Τέσσερα λεπτά μετά, σε μια φάση που ξεσήκωσε την Δαμάστα, ο Κουράκης σκόραρε από κοντά έπειτα από φάουλ του Ανωγειανάκη, αλλά οι «μπλε» διαμαρτύρονται έντονα καθώς υποστηρίζουν ότι έγινε φάουλ στον Χατζιδάκη, ωστόσο το γκολ μέτρησε κανονικά.

Με την συμπλήρωση 80 λεπτών, ο ΠΑΟΚ βρήκε και τέταρτο τέρμα, με τον Μεταξάκη από κοντά να πλασάρει, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 1-4, κλειδώνοντας το πέρασμα του ΠΑΟΚ από την Δαμάστα!

Δαμάστα (Δ. Κόκκινος): Χατζιδάκης, Μηλιαράκης, Κοκορέλιας (84’ Τσιντάρης), Σερλιδάκης (56’ Αποστολάκης) Πεταλάκης, Κόκκινος, Τζουβάρας, Κουτσοποδιώτης, Ταμπάκης (80’ Κωστάκης), Κλαπάκης (84’ Χαραλαμπάκης), Κοσμάς (56’ Ρουμπάκης)

ΠΑΟ Κρουσώνα (Β. Κρασανάκης): Βλαχάκης, Στεφανάκης, Βαρδής (86’ Μαυροειδής), Σηφάκης, Κανδηλάκης, Παπαδιός, Τριάντης (65’ Ανωγειανάκης), Κουράκης, Μαγάκης, Μεταξάκης, Μπορμπουδάκης (72’ Γαρεφαλάκης)