Για την έναρξη των πλέϊ οφ ανόδου στον 2ο όμιλο της Γ΄Εθνικής και το σημερινό εντός έδρας ματς με τον Πορφύρα μίλησε ο προπονητής της Αναγέννησης Αρκαλοχωρίου Μύρων Παπαδάκης.
Ο νεαρός τεχνικός μίλησε στην επίσημη σελίδα της ομάδας στο Facebook τόσο για τον σημερινό αντίπαλο όσο και για τα γενικότερα στοιχεία που θα πρέπει να έχει η ομάδα του στην διαδικασία των πλέϊ οφ για να πετύχει τον στόχο της που δεν είναι άλλος από την άνοδο στη Β΄Εθνική κατηγορία.
Αναλυτικά οι δηλώσεις του :
– Είναι έτοιμη η ομάδα για τα playoff;
“Πρώτα θέλω να πω ένα πολύ μεγάλο μπράβο στους παίκτες μου και σε όλη την οικογένεια της Αναγέννησης για όλη την προσπάθεια που έχουμε κάνει στην πρώτη μας χρονιά στις εθνικές κατηγορίες. Σε μια κατηγορία, που πια γίνεται με νέο τρόπο διεξαγωγής και οι απαιτήσεις είναι ακόμα πιο υψηλές. Εμείς καταφέραμε να δημιουργήσουμε μια ομάδα όχι μόνο ανταγωνιστική από την αρχή του πρωταθλήματος μέχρι και την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας, αλλά να είμαστε μόνιμα στην κορυφή της βαθμολογίας. Αυτό από μόνο του είναι ένα πολύ σπουδαίο επίτευγμα για όλα τα παιδιά και για όλη την ομάδα της Αναγέννησης. Θέλω να τους δώσω για άλλη μια φορά τα εύσημα. Από εκεί και πέρα, ναι είμαστε έτοιμοι για τα play off, αρχή γενομένης το ματς απέναντι στον Πορφύρα σήμερα. Σίγουρα δεν ήμασταν εμείς αυτοί που θα διάλεγαν αντίπαλο. Εμείς περιμέναμε να δούμε με ποια ομάδα θα ματσαριστούμε. Ο Πορφύρας κάνοντας ένα τρομερό ‘’διπλό’’ μέσα στην Νάξο πήρε την 4η θέση. Ετσι ξεκινάμε τα playoff ενάντιων του Πορφύρα, που θεωρώ ότι είναι μια παρά πολύ καλή ομάδα. Μια ομάδα με πολύ έμπειρα παιδιά και παρόλο τα τελευταία κακά αποτελέσματα που είχε κατάφερε να επανέλθει με δυο σπουδαία παιχνίδια. Ένα με αντίπαλο τον Κρόνο στην έδρα του και το ματς της 22ης αγωνιστικής με την Νάξο εκτός. Δικαιωματικά τους αξίζει να είναι στα play off. Εμείς από την αρχή του πρωταθλήματος δουλεύουμε γι αυτά τα παιχνίδια, το ξέραμε εξ αρχής ότι το πρωτάθλημα δεν κρίνεται στην κανονική περίοδο. Καλώς η κακώς έχει αλλάξει η διεξαγωγή του πρωταθλήματος, οπότε γνωρίζαμε εξ αρχής ότι αν ήμασταν στα play off θα διεκδικήσουμε την άνοδο. Δεν είμαι εγώ ο αρμόδιος να κρίνω αν είναι σωστός η λάθος ο νέος τρόπος διεξαγωγής. Σίγουρα έχει δημιουργήσει περισσότερο ανταγωνισμό σε όλες τις κατηγορίες. Μπορεί να είναι και λίγο άδικο για την προσπάθεια των παιδιών, όταν έχουμε κάνει μόνο τέσσερις ήττες σε όλο το πρωτάθλημα και ουσιαστικά είχαμε… κλειδώσει την άνοδο τρεις αγωνιστικές πριν ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα. Ξέρω ότι η ομάδα θα ανταποκριθεί στις απαιτήσεις και θα δώσει ένα σπουδαίο παιχνίδι απέναντι στον Πορφύρα. Απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο. Στο τέλος ελπίζω να βγούμε νικητές από αυτό τον αγώνα».
Οι δυο «συναντήσεις» που είχε η Αναγέννηση με τον Πορφύρα είχαν πολύ διαφορετική εικόνα, επίσης ο αντίπαλος έχει δείξει πολλά… πρόσωπα μέσα στην κανονική διάρκεια, αυτό ανησυχεί την ομάδα;
![💬](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tc7/1.5/16/1f4ac.png)
![▪️](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/td3/1.5/16/25aa.png)
![💬](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/tc7/1.5/16/1f4ac.png)