Σπουδαία ανατροπή και νίκη για τον Ποσειδώνα στο Ατσαλένιο!

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι στο γήπεδο του Ατσαλένιου, ο Ποσειδώνας κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και κέρδισε με 3-2 την Μινωική για την 13η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ!

Από ένα ημίχρονο για την κάθε ομάδα, με την Μινωική να είναι απόλυτη κύριαρχος στα πρώτα 45 λεπτά και να έχει προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως το γκολ του Ποσειδώνα λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους έδωσε φτερά στους «μπλε» οι οποίοι με δύο απανωτά γκολ έφτασαν στην νίκη!

Εξαιρετικό πρώτο μέρος για την Μινωική, που πήρε σαφέστατο προβάδισμα για την νίκη μέσα σε διάστημα λίγων λεπτών.

Μόλις στο 13ο λεπτό, η Μινωική κέρδισε πέναλτι σε χέρι αμυντικού του Ποσειδώνα, με τον Ρουμελιώτη να ευστοχεί από τα 11 βήματα για το 0-1.

Επτά λεπτά μετά, ο επιθετικός της Μινωικής, Πάρης Πατσάκης, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με το 0-2 να είναι γεγονός στο 20ο λεπτό.

Ο Ποσειδώνας προσπάθησε να αντιδράσει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με Καουκάκη και Μαραθιανό να έχουν δύο σουτ, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τους «μπλε» να βρίσκουν το γκολ που έψαχναν λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους.

Ένα λεπτό πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια, ο Ασλαματζίδης νίκησε τον Αμπατζή και μείωσε σε 1-2, σε ένα πολύ καλό χρονικά σημείο για τον Ποσειδώνα!

Στο δεύτερο μέρος, ο Ποσειδώνας έψαξε και πάλι το γκολ, αυτήν την φορά για την ισοφάριση, με τους επιθετικούς των «μπλε» όμως να μην βρίσκουν δίχτυα, είτε λόγω… Αμπατζή, είτε γιατί αστοχούσαν.

Όμως, οι παίκτες του Νίκου Σουτζή δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να πετύχουν μία ακόμα νίκη με ανατροπή την φετινή σεζόν!

Αρχικά, στο 86ο λεπτό, ο Μανώλης Καουκάκης κατάφερε να νικήσει τον Αμπατζή και να φέρει το ματς στα ίσα, ενώ με την συμπλήρωση 90 λεπτών, ο Καουκάκης σκόραρε ξανά και έκανε το 3-2, ολοκληρώνοντας την ανατροπή!

Τέλος στο ματς, με τον Ποσειδώνα να πηγαίνει από την κόλαση… στον Παράδεισο και να παίρνει τους τρεις βαθμούς, με την Μινωική να μην καταφέρνει να κρατάει το υπέρ της αποτέλεσμα και να παραμένει χαμηλά στην βαθμολογία!

Ποσειδώνας (Ν. Σουτζής): Αντωνιδάκης, Βερούσι, Δρίτσας, Ντελάκης, Νικηφόρος, Κοζυράκης, Πλατοκούκης, Ασλαματζίδης, Καουκάκης, Μαραθιανός, Θεοδωράκης

Μινωική (Μπ. Ντάγκινης): Αμπατζής, Καστελλιανάκης, Ανδρεαδάκης Κ., Κουρουγκιαβούρης Μ., Κουρουγκιαβούρης Γ., Ανδρεαδάκης Δ., Ρουμελιώτης, Πατσάκης, Μαγάκης, Καραντινάκης, Φραγκούλης