Πρώτη νίκη μέσα στο Καστέλι για τα Κανάρια, 1-2 τον Δωριέα

Τα Κανάρια πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη μέσα στην χρονιά, επικρατώντας του Δωριέα στο Καστέλι με 1-2.

Η ομάδα του Παναγιώτη Κορδονούρη, σκόραρε στις αρχές του κάθε ημιχρόνου με τους Καρπαθάκη (5′) και Χότζα (55′).

Ο Δωριέας ήταν ελλιπής, έχοντας στην αποστολή μόνο τους 11 παίκτες που είχε στην αρχική σύνθεση του, με αποτέλεσμα ο τραυματισμός του Πεχυνάκη στο 51′ να τον αναγκάσει να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο για το υπόλοιπο του ματς, δεχόμενος το δεύτερο γκολ λίγα λεπτά αργότερα, ενώ είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία για να πάρει έστω τον  βαθμό της ισοπαλίας με τον Ζωγραφάκη να αστοχεί σε πέναλτι.

Μόλις στο 5ο λεπτό τα Κανάρια άνοιξαν το σκορ με τον Καρπαθάκη να εκμεταλλεύεται την εξαιρετική σέντρα του Βασιλειάδη και με σουτ να γράφει το 1-0.

Σε ένα καίριο σημείο του αγώνα ο Δωριέας κατάφερε να ισορροπήσει στην αναμέτρηση και να κάνει το 1-1 με τον Εργαζάκη να νικά τον Γκέκα από τα 11 βήματα.

Στο δεύτερο μέρος ο τραυματισμός του Πεχυνάκη και η λειψανδρία του Δωριέα είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του Καστελίου να μείνει με αριθμητικό μειονέκτημα για την συνέχεια του αγώνα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον το συγκρότημα του Παναγιώτη Κορδονούρη, καθώς με τον Χότζα έκανε το 1-2 ανακτώντας το προβάδισμα στο 55′

Παρά το ντισαβαντάζ ο Δωριέας είχε τις ευκαιρίες να επιστρέψει στο παιχνίδι, ωστόσο ο Ζωγραφάκης δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το πέναλτι που κέρδισε ο Εργαζάκης, με αποτέλεσμα τα Κανάρια να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη μέσα στην σεζόν.

Δωριέας: Ζερβός, Χριστοδουλάκης. Τσιμπιμπάκης, Ανδριανάκης, Βογιάτζακης, Τουτουδάκης, Δουνδουλάκης, Εργαζάκης, Πεχυνάκης, Ζωγραφάκης, Νηστικάκης
Κανάρια: Γκέκα, Βασιλειάδης, Τελχάι, Παρασύρης, Γαλανάκης (90′ Ξυλούρης), Παναγθωτακης, Φθενάκης (46′ Βιδάκης), Καρπαθακης (80′ Τοψής), Ψυχαράκης (46′ Ντολλάνι), Κοζορώνης