«Έκλεισε» το σπίτι της Κηφισιάς και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα η ΠΑΕ Χανιά! (Videos)

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση τα Χανιά επιβλήθηκαν με 3-0 της Κηφισιάς μέσα στο “Ζηρίνειο” στάδιο για την 27η αγωνιστική της Superleague 2 και απέδειξε, και πάλι, ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη παρά τον μεγάλο βαθμό δυσκολίας που είχε ο αγώνας, κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και επικράτησε με θριαμβευτικό τρόπο απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου. Μάλιστα τα Χανιά που στον πρώτο γύρο είχαν υποχρεώσει την Κηφισιά στην πρώτη της βαθμολογική απώλεια στο πρωτάθλημα, σήμερα την ανάγκασαν στην μόλις δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα. Παράλληλα διεύρυναν το αήττητο σερί τους στα 11 παιχνίδια και έφτασαν τους 44 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά από το 15ο λεπτό και μετά η ομάδα μας ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό, ενώ άσκησε μεγάλη πίεση στην άμυνα της Κηφισιάς. Τα Χανιά, σε αυτό το διάστημα, δημιούργησαν καλές ευκαιρίες με κορυφαία το σουτ του Καμαρά, ενώ παράλληλα δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να γίνουν απειλητικοί.

Ιδιο σκηνικό και στο β’ μέρος, με την διαφορά ότι η ομάδα των Χανίων αυτή την φορά ήταν και εύστοχη στις ευκαιρίες που τις παρουσιάστηκαν. Στο 55′ ο Μπουρσέλης από ασίστ του Μάναλη έκανε το 0-1, στο 79′ ο Κόλα που είχε περάσει νωρίτερα αλλαγή, “έγραψε” το 0-2, ενώ το “κερασάκι” έβαλε ο Μάναλης στις καθυστερήσεις.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:

7’ Ευθύβολο σουτ του Πρίτσα από τα όρια της περιοχής, σε καλή θέση ο Καλογεράκης μπλοκάρει σταθερά
22’ Ο Κατσούρι «κόβει» για τον Τσέλιο ο οποίος πιάνει το σουτ με την μπάλα να βρίσκει σε αμυντικό και να καταλήγει κόρνερ
23’ Ο Μπουρσέλης επιχειρεί δυνατό σουτ, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αναγνωστόπουλου
24’Από φάουλ του Μπουρσέλη κι έπειτα από την απομάκρυνση των αμυντικών, η μπάλα φτάνει στον Καμαρά ο οποίος δοκιμάζει το δυνατό σουτ και αναγκάζει σε εντυπωσιακή απόκρουση τον τερματοφύλακα της Κηφισιάς
28’ Κατά μέτωπο επίθεση από τον Μάναλη ο οποίος περνάει από ένα αμυντικό μπαίνει στην περιοχή, αλλά το πλασέ του σταματάει στον Μπαρμπόσα
35’ Χτύπημα (κουτουλιά) εκτός φάσης στον Μπάτζιο από τον Μπαρμπόσα, ο διαιτητής αρκείται στην κίτρινη κάρτα
52’ Διαγώνιο σουτ του Μανουσάκη μπλοκάρει ο Αναγνωστόπουλος
55′ Γκολ για τα Χανιά. Από γύρισμα – ασίστ του Μάναλη, ο Μπουρσέλης με προβολή ανοίγει το σκορ (0-1)

56′ Από φάουλ του Πρίτσα, ο Τεττέι πιάνει την κεφαλιά, ο Βαφέας κάνει την προβολή από κοντά και ο Καλογεράκης διώχνει σε κόρνερ
63′ Σέντρα σουτ του Κουιρουκίδη, ο Καλογεράκης σε κόρνερ
68′ Αλλάζει πόδι ο Τσέλιος και δοκιμάζει το σουτ με το αριστερό, η μπάλα άουτ
69′ Κεφαλιά του Καλλέργη, μετά από κόρνερ, καταλήγει άουτ
72′ Ο Κόλα στρώνει στον Τσέλιο ο οποίος πιάνει το σουτ, μπλοκάρει ο Αναγνωστόπουλος
79′ Γκολ για τα Χανιά με τον Κόλα. Από προσπάθεια του Τσέλιου, ο Μάναλης προσπαθεί να σουτάρει, η μπάλα φτάνει στον  Κόλα ο οποίος με δυνατό σουτ “γράφει” το 0-2

89′ Κεφαλιά Αντρέγκεν άουτ
90′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά με τον Μπουρσέλη, ο οποίος απέναντι από τον Αναγνωστόπουλου δεν μπορεί να σκοράρει
90+3′ Γκολ για τα Χανιά αυτή τη φορά με τον Μάναλη, ο οποίος μετά από πάσα του Μπουρσέλη, γυρίζει σουτάρει και σκοράρει (0-3)

Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Μπαρμπόσα, Βαφέας, Μαζουλουξής (61′ Κουιρουκίδης), Νοικοκυράκης, Πέιος (75′ Παπασάββας), Παυλάκης (61′ Να), Γκίνη (61′ Καλλέργης), Ταλάλ (75′ Αντερέγκεν), Πρίτσας, Τεττέι

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κατσούρι (81′ Μαρτσάκης), Ρότσα (81′ Σερβιλάκης), Μπάτζιος, Γιαμπερέ, Καμαρά (61′ Κόλα), Τσέλιος, Λεμονής, Μανουσάκης (75′ Μουτσάκης), Μπουρσέλης, Μάναλης

Διαιτητής: Καραντώνης Δημήτρης (Ημαθίας )
Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος Ιωάννης, Χριστοδούλου Γεώργιος (Ημαθίας)
4ος Διαιτητής: Νίκος Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας)