Μπάσκετ: Πρώτη ήττα στο καλάθι για τον ΟΦΗ από το Αιγάλεω (77-75)

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής κατηγορίας και τον 2ο όμιλο γνώρισε την Κυριακή το απόγευμα ο ΟΦΗ ο οποίος έχασε με 77-75 από το Αιγάλεω σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο καλάθι.

Η εικόνα του ματς

To ματς πήγαινε πόντο πόντο σχεδόν από το ξεκίνημα του με τον ΟΦΗ πάντως να παίρνει κάποιες μικρές διαφορές ανα διαστήματα μέσα στην διάρκεια του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα του Β. Ράλλη να προηγείται με 18-20, και ανάλογη ήταν και η εικόνα του ματς και στο δεύτερο μέρος όπου και οι δυο ομάδες δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχες στην επίθεση με τον ΟΦΗ να προηγείται στο ημίχρονο και πάλι με δύο πόντους 34-36.

Στο 25΄το Αιγάλεω κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 46-45 και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενο με 54-52. Ο ΟΦΗ όμως έκανε πολύ καλή εκκίνηση στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε στο 34΄με 57-64 με την κρητική ομάδα να χάνει όμως μέσα σε ένα λεπτό αυτό το σημαντικό προβάδισμα και το Αιγάλεω να ισοφαρίζει σε 64-64.

Από εκεί και πέρα το ματς πήγαινε πόντο πόντο και ένα λεπτό πριν από το τέλος του οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 75-75 και τον ΟΦΗ να χάνει τελικά το ματς στις λεπτομέρειες με 77-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 34-36, 54-52, 77-75.