Τεράστια ανατροπή με Μάγκ(ι)α για τον Αλμυρό!

Με το… δεξί στο νέο πρωτάθλημα ο Αλμυρός μετά από τεράστια ανατροπή στο τέλος

Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ ο Αλμυρός εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω μετά την αποβολή του Γεραγωτέλλη στο 54′ και με σκόρερ τους Φραγκουλάκη και Μάγκα έφτασε σε μία “μάγκικη” νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους έκαναν πολύ καλό πρώτο μέρος έχοντας τις καλύτερες στιγμές σε εκείνο το διάστημα, μπήκα δυνατά στην επανάληψη “ανοίγοντας” το σκορ με τον Αντωνακόπουλο στο 47′, όμως δεν άντεξαν στο τέλος και “λύγισαν”.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Άρης τελείωσε το παιχνίδι με εννέα ποδοσφαιριστές καθώς σε σύρραξη μετά το γκολ αποβλήθηκε και ο Τσερκώνης.

Ο Άρης Πετρούπολης μπήκε πιο δυνατά στο ματς και είχε δοκάρι με τον Γάγγο στο 15′!

Σαν να μην έφτανε αυτό τρία λεπτά αργότερα απείλησε εκ νέου με τον Γκούφα, αυτή την φορά να σουτάρει και να αναγκάζει τον Χανιωτάκη να προβεί σε μία πολύ δύσκολη επέμβαση για να διατηρήσει το μηδέν.

Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν να πιέζουν και στο 23′ ο Αντωνακόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Χανιωτάκη για ακόμη μία φορά να λέει “όχι” και να διατηρεί το 0-0.

Μετά το τριάντα ο Αλμυρός ισορρόπησε το παιχνίδι και απείλησε με τον Μπουρσέλη στο 35′.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους με το 0-0 να παραμένει και να είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Άρης μπήκε με την ίδια ορμή, όπως στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και σκόραρε με τον Αντωνακόπουλο στο 47′ μετά από δυνατό σουτ στην γωνία του Χανιωτάκη, που αυτή την φορά δεν είχε απάντηση!

Οκτώ λεπτά αργότερα όμως οι ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Γεραγωτέλλης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Λεόν και άφησε τον Άρη με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από μισή ώρα παιχνιδιού!

Μετά την αποβολή ο Αλμυρός πίεσε για την ισοφάριση και απείλησε με τον Λέον στο 71′ να παίρνει την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 86′ τελικά ο Αλμυρός κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα! Ο Φραγκουλάκης ανέλαβε μία ακόμη εκτέλεση φάουλ και έστειλε την μπάλα απευθείας στα δίχτυα του Ρούμπη για το 1-1!

Είναι γνωστό ότι ο Φραγκουλάκης είναι πολύ καλός στις εκτελέσεις φάουλ του έδωσε αρκετά ο Άρης στο σημερινό παιχνίδι και λίγο πριν το τέλος το πλήρωσε!

Ο Αλμυρός δεν έμεινε όμως εκεί καθώς στο 90′ ο Μάγκας ολοκλήρωσε την τεράστια ανατροπή για τον Αλμυρό!

Στην συνέχεια υπήρξε σύρραξη με αποτέλεσμα ο Άρης να τελειώσει το παιχνίδι με εννέα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Τσερκώνη!

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι με το 2-1 να μένει μέχρι το τέλος και τον Αλμυρό να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη πραγματοποιώντας μία τεράστια ανατροπή στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού!

Αλμυρός: Χανιωτάκης, Αγαπάκης (73′ Χαιντίνι), Μάγκας, Νικολάου, Κοιλιάρας (55′ Ενγκουέμ), Παγώνης (55′ Πατινιώτης), Λέον, Φραγκουλάκης, Γιούκαρης (82′ Ντιονύσιο), Γκέτσι, Μπουρσέλης

Άρης Πετρούπολης: Ρούμπης, Μανδαμαδιώτης, Λεβέντης, Μπιμάι, Τσάτσαρης, Γεραγωτέλλης, Γάγγος, Τσερκώνης, Αντωνακόπουλος (66′ Μενάι), Γκούφας (82′ Κορώνης), Αργυρίου