Αναγέννηση Αρκ.: Πρεμιέρα στη National Ligue 1 με εμφατικό διπλό στο Μετς (61-81)

Με… φόρα μπήκε η Αναγέννηση στην National League 1 πανηγυρίζοντας μια ιστορική νίκη εκτός έδρας στο Παγκράτι, επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με 81-61.

Έχοντας στο μυαλό τις δυσκολίες που κρύβει κάθε πρεμιέρα, οι παίκτες της Αναγέννησης μπήκαν συγκεντρωμένοι στο παρκέ το Μετς καταφέρνοντας να πάρουν το προβάδισμα με 6-11 (5) στο παιχνίδι . Για οχτώ λεπτά η Αναγέννηση ήταν αυτή που κρατούσε τα ηνία στο ματς (16-18) όμως το Παγκράτι με ένα «ξέσπασμα» του Αγγέλου κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια  με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.
Μέχρι και το 19ο λεπτό το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι (34-34, 36-36) όμως ο Κουρέπης με δυο συνεχόμενα καλάθια έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του Αρκαλοχωρίου.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν θύμισε σε τίποτα τα πρώτα είκοσι λεπτά, με την ομάδα του Μυρ. Παπαδάκη να διαβάζει το παιχνίδι του αντιπάλου, να περιορίζει τους σκόρερ του και να δίνει ρυθμό εκείνη πια στην αναμέτρηση. Έτσι ξέφυγε στο +7 (50-57) στο 26, ενώ ένα λεπτό αργότερα η διαφορά  έφτασε στο +11 (50-61).  Το Παγκράτι πάλεψε για να μείωσε καταφέρνοντας να βρεθεί στο -9 (53-62) στη λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος ανήκε εξ΄ολοκλήρου στην Αναγέννηση. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους να ελπίζουν για την ανατροπή. Έτσι μπροστά η Αναγέννηση έκανε το παιχνίδι της, έβγαλε όμορφες φάσεις ανέβασε τον πήχη του σκορ και εν τελεί πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην κατηγορία με 81-61.
Την επόμενη αγωνιστική η Αναγέννηση αγωνίζεται στο Ηράκλειο με αντίπαλο τον ΑΠΑΣ Τα Φανάρια.

Τα Δεκάλεπτα: 24-24, 41-45, 53-62, 61-81

Παγκράτι: Αγγέλου 21 (3), Ζαρίφης 9 (1), Γραμματίκας 8 (2), Ντιαλό 6, Μπάρμπας 6, Καδράς 4, Εζέτζα, Ντιπτσής 4, Κώτσος 2, Παπαγεωργίου, Γρύλλης, Ντότσης 1.

ΑΣΑ Αναγέννηση: Σπυριδάκης 6 (2), Ραζής 9 (2), Κουρέπης 25, Οικονομόπουλος 17 (3), Μαραγκάκης, Ντράσκοβιτς 16, Μητρόπαπας 1, Καλογεράκης 1, Κριθινάκης 3 (1), Κυριαζής 3, Λαμπράκης.