Ανδρογέας Νεανίδες : Ήττα στην πρεμιέρα απο τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου, σήμερα με Ολυμπιακό Β.

Δεν κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων που διεξάγεται στα Δύο Αοράκια η ομάδα του Ανδρογέα που στην πρεμιέρα ηττήθηκε την Τετάρτη το βράδυ από τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με 72-49 σε ματς για τον Α΄όμιλο της διοργάνωσης.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο ο Κρόνος Αγ.Δημητρίου πήρε ένα μικρό προβάδισμα και στο 16’ η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους (32-21). Ο Ανδρογέας ωστόσο αντέδρασε μειώνοντας στους τέσσερις πόντους (34-30), λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η κρητική ομάδα έφερε το παιχνίδι  στους δύο πόντους (36-34) στο ξεκίνημα του β’ημιχρόνου. Ο Κρόνος βρήκε λύσεις από τα μακρινά σουτ και ξέφυγε με 56-44 στο τέλος του γ΄ δεκαλέπτου και 64-46 στο 32’.Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με τον Κρόνο Αγ.Δημητρίου να σημειώνει την νίκη με 72-49 έχοντας για πρώτη σκόρερ την Μπλιθικιώτη με 25 πόντους, ενώ από τον Ανδρογέα ξεχώρισαν οι Γιαπιτζόγλου και Τζανετή που σημείωσαν έκαστος από 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-36, 44-56, 49-72

Ανδρογέας (Σηφομιχελάκης): Καζάκη 5, Γαλανάκη 6, Γιαπιτζόγλου 13, Σταματάκη, Τζανετή 13(1), Χαλεπάκη 6(1), Μηλιάρα 6,  Τσαγκαράκη, Μουρτζάκη, Βαρδαβά.

Κρόνος Αγ. Δημ. (Ανδρεοπούλου): Κατσούλη Β., Πολυχρονοπούλου 3(1), Διαμαντοπούλου 15(4), Μπλιθικιώτη 25(4), Τσιρογιώργη, Ανδρέου 2, Τσάμη 16, Κατσούλη Ε., Παπακώστα, Γεωργακοπούλου 5(1), Ζαφείρη, Σταθοπούλου 6.

Επόμενος αντίπαλος σήμερα για την ομάδα του Ανδρογέα η ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου την οποία αντιμετωπίζει και πάλι στις 8 το βράδυ στα Δύο Αοράκια.