Μεγάλη νίκη στο ντέρμπι για τον Ανθεστίων!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι στο Θραψανό, ο Ανθεστίων λύγισε στο τέλος τον ΠΑΟ Κρουσώνα και επικράτησε με 2-1 για την 21η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ!

Λόγω και της κρισιμότητας του παιχνιδiού, υπήρχε αρκετή ένταση και από τις δύο πλευρές, αλλά και δυνατές μονομαχίες, κάτι που περιόρισε το ποδοσφαιρικό κομμάτι του αγώνα σε μεγάλο βαθμό, ειδικά στο πρώτο μέρος.

Στα της αναμέτρησης, στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ανθεστίων στην πρώτη και ίσως μοναδική αξιόλογη στιγμή του στο πρώτο μέρος να καταφέρνει να πάρει προβάδισμα, με τον συνήθη ύποπτο Μαρίνο Σεραφειμίδη να χρίζεται σκόρερ στο 24ο λεπτό, κάνοντας το 1-0 για τους «κιτρινόμαυρους»!

Ο ΠΑΟΚ είχε κακή εικόνα στο πρώτο μέρος, δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις, με το 1-0 να είναι το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Βασίλη Κρασανάκη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, πιέζοντας τον Ανθεστίων στην αναζήτηση του γκολ της ισοφάρισης, έχοντας αρκετές στιγμές για να το πετύχουν.

Αρχικά ο Κουράκης νικήθηκε από τον Κασσωτάκη, ενώ ένα καλό σουτ του Ανωγειανάκη δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον πορτιέρο των«κιτρινόμαυρων».

Η είσοδος του Γαρεφαλάκη στην αναμέτρηση έδωσε «φτερά» στην επίθεση του ΠΑΟΚ, με τον έμπειρο ποδοσφαιριστή να προειδοποιεί δύο φορές τον Κασσωτάκη, στο 77′ και στο 82′.

Εντέλει, στο 84′ η αλλαγή του Βασίλη Κρασανάκη βρήκε το γκολ που έψαχνε, με τονμ Κώστα Γαρεφαλάκη να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία της άμυνας του Ανθεστίων και να ισοφαρίζει σε 1-1!

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο, μία κακή αμυντική λειτουργία ώθησε τον Σηφάκη να υποπέσει σε πέναλτι στο 90ο λεπτό,  με τον Μπερνίκου να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να χαρίζει μία μεγάλη νίκη στον Ανθεστίωνα!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ανθεστίων (Β. Πλεσίτης): Κασσωτάκης, Δρακάκης, Κουρίνος, Πλαϊτάκης, Σαριδάκης, Κεφάκης, Στρατάκης, Σεραφειμίδης, Μπερνίκου, Φωτόπουλος, Χρηστάκης

ΠΑΟΚ (Β. Κρασανάκης): Βλαχάκης, Κανδηλάκης, Στεφανάκης (49′ Μεταξάκης), Μαυροειδής, Σηφάκης, Τριάντης (85′ Μουζιούρας), Παπαδιός, Ανωγειανάκης, Κουράκης, Μεμοτσέλα (73′ Γαρεφαλάκης), Κουτσογιαννάκης