Πήρε το Ηρακλειώτικο ντέρμπι και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη ο Γιούχτας – Παράπονα για το πέναλτι από τον ΑΟΤ!

Νικητής στο Ηρακλειώτικο ντέρμπι ο Γιούχτας

Με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιαλούση ο Γιούχτας επικράτησε με σκορ 0-1 του ΑΟΤ!

Οι γηπεδούχοι έχουν πολλά παράπονα για το πέναλτι, ενώ από την άλλη ο Γιούχτας με τη νίκη του πήρε το πρώτο τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα!

Στο πρώτο μέρος κυριάρχησε το παιχνίδι κέντρου και οι δυνατές μονομαχίες με την πρώτη μεγάλη φάση να έρχεται στο 41′ με τον Παπαδάκη να προλαβαίνει τον Κόλλια, να σουτάρει αλλά να βλέπει τον Ρουσάκη να προλαβαίνει την μπάλα πριν περάσει την γραμμή και να την απομακρύνει!

Αυτή ήταν ουσιαστικά η μοναδική μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος του Ηρακλειώτικου ντέρμπι με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Γιούχτας ευτύχησε να σκοράρει μόλις στο 59′ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Γιαλούσης στο 59′!

Ένα πέναλτι που βρήκε αντίθετους τους ανθρώπους του ΑΟΤ σε μαρκάρισμα πάνω στον Ροβίθη μέσα στην περιοχή!

Στην συνέχεια ο ΑΟΤ προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση με κορυφαία του στιγμή μία σέντρα-σουτ του Λούτσι που πέρασε λίγο έξω αλλά δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα να ηττηθεί στο δεύτερο ντέρμπι της πόλης στο σπίτι του έχοντας βέβαια παράπονα για το πέναλτι που έκρινε και το ματς.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Γιούχτας έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 με τον Λίτσκα στο 90′ αλλά δεν ήρθε το τέρμα ούτε σε εκείνη την περίπτωση με αποτέλεσμα το 0-1 να μείνει μέχρι το τέλος.

ΑΟΤ: Δημαράκης, Λούτσι, Κουρουθιανάκης, Βρεττός, Δουλγεράκης, Νικολακάκης (80′ Παπανδρέου), Τριανταφυλλίδης, Γκελοσάνι, Σένκα, Βακράκος, Παπαδάκης (76′ Κουκούλης)

Γιούχτας: Κόλλιας, Γελαδάρης, Τουγλής (62′ Κορνηλάκης), Ρουσσάκης, Γιαλούσης, Κοντογιάννης, Αργκιλέσι, Νύκταρης (76′ Ψαρράς), Δωματάς (83′ Λίτσκας), Ροβίθης (83′ Τσαμαντιώτης), Αζίζι (83′ Δασκαλάκης)