Πληρωμένη απάντηση Νταμπράουσκας: “Προπονούμαστε σε καθυστερήσεις και σε βουτιές”

Έξαλλος ήταν ο Βάλντας Νταμπράουσκας μετά το τέλος του ματς στη συνέντευξη τύπου που ακολούθησε με ένα ρεπόρτερ του Ολυμπιακού που τον ρώτησε γιατί ο ΟΦΗ έκανε καθυστερήσεις προς το τέλος του αγώνα που μάλλον της ανακάλυψε μόνο ο ίδιος με τον διαιτητή Παπαδόπουλο να δίνει 4 επτά καθυστέρηση

Χαρακτηριστικά και με ειρωνικό τρόπο όπως του άρμοζε ο Λιθουανός τεχνικός απάντησε ότι “Προπονούμαστε σε καθυστερήσεις και σε βουτιές κατά την διάρκεια των προπονήσεων”

Για το σχόλιο του για το ματς με τον Ολυμπιακό:

“Πάνω απ΄ολα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι γιατί παίζαμε με τους περσινούς πρωταθλητές και είναι πάντα δύσκολο να παίζεις σε αυτό το γήπεδο, από την μερια μας ξεκινήσαμε πολύ καλά είχαμε την κατοχή και πετύχαμε και το γκολ

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου χάσαμε το θάρρος μας και την ενέργεια μας και στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός έδειξε ότι είναι μεγαλύτερη ομάδα , προσπαθήσαμε να αλλάξουμε σχηματισμό και παίκτες αλλά δεχθήκαμε πολλές φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο , όμως είχαμε απο την μεριά μας δύο πολύ καλές φάσεις για να σημειώσουμε και ένα δεύτερο γκολ

Ο Μανδάς μας κράτησε στο παιχνίδι και μας μένει μια πίκρα που δεν σκοράραμε ένα δεύτερο γκολ στις δύο κλασικές ευκαιρίες, Το αίσθημα της απογοήτευσης υπάρχει και σε εμένα και στα αποδυτήρια και μπορούσαμε να είχαμε πάρει καλύτερο από το σημερινό ματς

Ακόμα και αν φεύγαμε με το 2-2 ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος απο εμάς και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να κρατήσουμε τα καλά κομμάτια από το σημερινό ματς και να διορθώσουμε τα όποια λάθη μας

Για το αν ο ΟΦΗ έκανε καθυστερήσεις στο παιχνίδι :

“Προπονούμαστε σε καθυστερήσεις και σε βουτιές κατά την διάρκεια των προπονήσεων , δεν καταλαβαίνω τι με ρωτάτε κάθε φορά που ερχόμαστε στην Αθήνα με ρωτάτε για καθυστερήσεις  Προσπαθούμε να παίξουμε καθαρό ποδόσφαιρο είδα δύο παιχνίδια χθες και στο τέλος και αυτά είχαν καθυστερήσεις , Εγώ δεν σχεδιάζω καθυστερήσεις , έχω σεβασμό στον Ολυμπιακό και στους δημοσιογράφους αλλά με τέτοιες ερωτήσεις δείχνεται ότι δεν με σέβεστε, δεν ξέρω τι θα θέλατε να ακούσετε , δεν είμαι εδώ για να σας ευχαριστήσω εσείς τι θα κάνατε αν η ομάδα σας προηγούταν απέναντι στον Ολυμπιακό και στο τέλος κάνανε καθυστερήσεις τι θα ρωτούσατε τον προπονητή σας”

Για το τέλος του ματς και το χειροκρότημα από τον ίδιο και τους παίκτες του προς τον κόσμο της ομάδας:

“Είναι πολύ συγκινητικό να παίρνεις το καράβι να ταξιδεύεις όλο το βράδυ για να υποστηρίξεις την ομάδα σου, πραγματικά θα ήθελα να ευχαριστήσω τους οπαδούς μας που ειχαμε την βοήθεια τους κατά την διάρκεια του ματς είναι κάτι που μας γεμίζει υπευθυνότητα “

Για το τι κρατάει από το σημερινό ματς:

“Είχαμε πολλά θετικά να πάρουμε αλλά είδα και κάποια αρνητικά πράγματα που πρέπει να διορθώσουμε καθώς δεχθήκαμε πίεση απο τον Ολυμπιακό στην άμυνα μας

Το πιο θετικό είναι η νοοτροπία και η αυτοπεποίθηση που δείξαμε μετά το 2-1 και πρέπει να δουλέψουμε πάνω σε αυτά τα στοιχεία και να έχουμε πίστη στις δυνατότητες μας και να συνεχίσουμε με περισσότερη προσοχή στην άμυνα στα επόμενα ματς , Στο πρωτο ημίχρονο είχαμε λιγότερη πίεση και όχι τόσο μεγάλη στο δεύτερο όπως σε κάποια άλλα ματς αλλά υπήρχαν κάποιες στιγμές που η φανέλα του Ολυμπιακού μας άσκησε πολύ πίεση”

Για το ποιοι είναι οι στόχοι του ΟΦΗ για την συνέχεια του πρωταθλήματος:

“Πάντα προτιμώ να μιλάω για το επόμενο παιχνίδι που έρχεται και την προετοιμασία για το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα που είναι μια ομάδα που παίζει πολύ καλό ποδόσφαιρο και βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα και καλούμε τον κόσμο να έρθει και να μας βοηθήσει στο ματς”