“Εξάστερη” Βόνη και επιστροφή στις νίκες κόντρα στα Δειλινά!

“Καταιγιστική” η Βόνη απέναντι στα Δειλινά επικράτησε με σκορ 5-0 και επέστρεψε στα τρίποντα

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη εντός έδρας και επιστροφή στα τρίποντα μετά την εκτός έδρας ήττα από τον ΠΑΝΟΜ για την Βόνη, η οποία με τέσσερα τέρματα στο πρώτο μέρος και δύο στο δεύτερο επικράτησε με σκορ 6-0 των Δειλινών!

Το παιχνίδι εκτός από τα πέντε γκολ, είχε δοκάρι για τους γηπεδούχους  και χαμένο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους.

Η Βόνη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και αφού προειδοποίησε στο 5′ με το σουτ του Ζέρβακη, που απέκρουσε ο τερματοφύλακας πέντε λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ μετά από κόρνερ του Σταυρακάκη με κοντινό πλασέ του Ζερβάκη.

Στο 13′ ο Μάρθας κρέμασε τον τερματοφύλακα πάνω στην γραμμή έδιωξαν οι αμυντικοί της Βόνης στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τα Δειλινά στο παιχνίδι.

Αντί να γίνει το 1-1 λοιπόν εκεί έγινε το 2-0 λίγο αργότερα.

Πιο συγκεκριμένα στο 19′ με εκπληκτικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή ο Ζερβάκης  έκανε το 2-0.

Στο 27′ μετά το φάουλ του Σταυρακάκη η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Δέκα λεπτά αργότερα το πλασέ του Ζέρβακη σταμάτησε στον  τερματοφύλακα των Δειλινών, ο οποίος έκανε μία σπουδαία απόκρουση και κράτησε το 2-0.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους και πιο συγκεκριμένα στο 42′, η Βόνη έφτασε και σε τρίτο τέρμα με τον Ζερβάκη να ολοκληρώνει το χατ-τρικ του μετά από παράλληλη πάσα του Παπαγγελή για το 3-0, ενώ το 4-0 των γηπεδούχων που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Κόκκινος μετά από κοντινή προβολή – πάσα του Ζερβάκη και σουτ από κοντινή απόσταση του Κόκκινου!

Ορμητική αρχή και στην επανάληψη για την Βόνη και στο 48′ μετά από σέντρα του  Σκαρβελάκη, ο Παπαγγελής με κεφάλια κρέμασε τον τερματοφύλακα των Δειλινών για το 5-0 των γηπεδούχων!

Στο 70′ τα Δειλινά έχασαν μεγάλη ευκαιρία να βάλουν το γκολ της τιμής καθώς κέρδισαν πέναλτι, που εκτέλεσε ο Χουρίδης, ο οποίος το κέρδισε κιόλας, με τον τερματοφύλακα της Βόνης να το αποκρούει και να διατηρεί το 5-0!

Στο 83′ ο Τίτος Μυρωδιάς απείλησε, όμως από θέση τετ-α-τετ δεν κατάφερε να βάλει και εκείνος το όνομα του στην λίστα των σκόρερ!

Δύο λεπτά αργότερα η Βονη είχε και οριζόντιο δοκάρι μετά από μακρινό σουτ του Σταυρακάκη!

Στο 88′ ο Μυρωδιάς έγινε δημιουργός για τον Κόκκινο, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έκτο της ομάδας του στην επιστροφή του και διαμόρφωσε το τελικό 6-0!

Βόνη: Λάμπρου, Σφακιανάκης (55′ Γριβάκης), Μουρτζάκης, Μυρωδιάς (46′ Αλεξίου), Παπακώστας, Παπαγγελής, Ζερβάκης (64′ Κιοστεράκης), Δαγκωνάκης (73′ Μυρωδιάς Τ.), Κόκκινος, Σκαρβελάκης, Σταυρακάκης

Δειλινά: Πλευριτάκης, Χασουράκης (40′ Μιχελάκης), Χεράκης, Ρέππας (46′ Στοιχείος), Παρασύρης, Νικητόπουλος (53′ Δρακωνάκης), Ταμιωλάκης (53′ Ορφανός), Πασσάς, Μάρθας, Κεφαλούκος (65′ Χουρίδης), Ροβιθάκης