Γ΄Εθνική: Δύσκολη νίκη για την Αναγέννηση επί του Πανναξιακού , ήττα για τον Εργοτελη

Παρά την απουσία του βασικού της πλέϊ μεϊκερ Χριστόφορου Ραζή η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία στη Γ΄Εθνική κερδίζοντας έστω και δύσκολα με 80-78 τον Πανναξιακό την Κυριακή το απόγευμα στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου

Έτσι το συγκρότημα του Μύρωνα Παπαδάκη κατάφερε να μπει με το δεξί στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος πετυχαίνοντας την 11η νίκη του στη σεζόν

Η Αναγέννηση έδειξε χαρακτήρα παρέμεινε ψύχραιμη ακόμα και όταν ο αντίπαλος της πέρασε μπροστά 69-71 και 73-75 ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης και με καλάθι του Σπυριδάκη και δυο βολές από την Μαραγκάκη πήρε στο τέλος το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Αρκαλοχωρίου ταξιδεύει στον Πειραιά όπου και θα αντιμετωπίσει τον Πορφύρα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 22-18-16-17, 15-22
Διαιτητές: Τουσης-Ευφραιμίδης
Αναγέννηση (Παπαδάκης): Κριθινάκης 13 (2), Καλογεράκης 2, Κουρέπης 17 (1), Μαραγκάκης 11, Σπυριδάκης 15 (1), Μητρόπαπας 22 (1), Βερτούδος, Κολαρετάκης, Κουκιαδάκης.
Πανναξιακός (Βάβουλας): Καραγκιολίδης 5 (1), Μάκαρης 8 (1), Ψαρόπουλος 17 (4), Σίμοβιτς 35 (2), Πολίτης 6, Ρούζιος 3 (1), Μυλωνάς 2, Καραγιάννης 2, Χάχαλος.

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Εργοτέλη από τον Άρη Νίκαιας

Ο Εργοτέλης αν και έπαιξε με μια από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας πάλεψε πάρα πολύ το εκτός έδρας ματς με τον Άρη Νίκαιας και ουσιαστικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 72-66

Το παιχνίδι ήταν πολύ κοντά στο σκορ από την αρχή μέχρι και τις ύστατες στιγμές του, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν μεταξύ τους συχνά πυκνά προβαδίσματα και μομέντουμ. Οι παίκτες του Εργοτέλη όμως ήταν όμως, αυτοί που έστω και οριακά κινούσαν τα νήματα στον πίνακα του σκορ στα πρώτα λεπτά της 4ης και καθοριστικότερης όλων περιόδου (58-60 στο 33′).

Ωστόσο, ο Άρης ήταν αυτός που με ένα τρομερό δεδομένων των συνθηκών 14-6 επί μέρους σκορ στο τελευταίο επτάλεπτο της συνάντησης κατάφερε να φτάσει σε μια πολύ σπουδαία νίκη, που τον διατηρεί σταθερά σε τροχιά Playoffs δέκα αγωνιστικές πριν την εκπνοή της κανονικής διάρκειας