Γ΄Εθνική: Πήρε το ντέρμπι με την Ηλιούπολη η Αναγέννηση , νέα ήττα για τον Εργοτέλη

Με τον Σπυριδάκη να… πυροβολεί από τα 6,75 στο 3ο δεκάλεπτο δίνοντας ρυθμό και τους Μαραγκάκη και Κουρέπη να κρατούν την Αναγέννηση στο τέλος, η ομάδα του Αρκαλοχωρίου πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Ηλιούπολη (71-60) για την 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ΄Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ.

Έτσι η Αναγέννηση συνεχίζει ακάθεκτη το σερί της στο κλειστό του Αρκαλοχωρίου αλλά και στην πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα του 2ου ομίλου.
Το ματς
Η Αναγέννηση μπορεί να μπήκε… μουδιασμένη στο παρκέ και να είδε τον αντίπαλο να ανοίγει το σκόρ 0-2, ο Κουρέπης όμως ισοφάρισε και ο Σπυριδάκης έδωσε το προβάδισμα με 5-2 στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης της 15ης αγωνιστικής. Ο Ζανιδακης έβγαλε τους φιλοξενούμενους ξανά μπροστά μερικά λεπτά αργότερα, όμως το… σόλο του Κουρέπη δεν άφησε για πολύ τα ηνία στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είδαν την ομάδα του Αρκαλοχωρίου να κατακτά το 1ο δεκάλεπτο με 18-12 .

Στην δεύτερη περίοδο τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κρητικού γκαρντ των αντιπάλων και του Σπανού κράτησαν ζωντανή την Ηλιούπολη στο παιχνίδι, όμως ο Μαραγκακης έβαλε… τάξη και η Αναγέννηση συνέχισε να οδηγεί στο +3 (29-26).
Μετά την ανάπαυλα η ομάδα της Αναγέννησης  πήρε… φωτιά. Ο Σπυριδάκης ξεκίνησε να… βομβαρδίζει έξω απο τη γραμμή του τριπόντου. Το σύνολο του Βλουντή έδειξε να μουδιάζει και έτσι η… ψαλίδα άνοιξε στους 14 πόντους (50-36). Εν τελεί το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά να πιάνει το «πικ» της, στο 58-39.
Ο αντίπαλος προσπαθώντας να αντιδράσει γύρισε σε «ζώνη» την άμυνα του. Εκεί οι παίκτες του Παπαδάκη «κόλλησαν» κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος, ο οποίος προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά. Η ψυχή στην άμυνα, όμως και ο κόσμος που έγινε… ένα με την ομάδα κράτησαν την Αναγέννηση μπροστά. Κουρέπης και Μαραγκάκης δήλωσαν «παρών» σε κρίσιμο σημείο του Δεκαλέπτου και η Αναγέννηση έμεινε μπροστά και εν τελεί πήρε την πολυπόθητη νίκη που την ανεβάζει στο 13-2 και δυο νίκες μακριά από τον 2ο του ομίλου (Πέρα).
Τα δεκάλεπτα: 18-12, 11-14, 29-13, 13-21
Διαιτητές: Ζιόγας-Ξυλάς
Αναγέννηση (Παπαδάκης): Μορφιαδάκης, Μητρόπαπας 6, Κριθινάκης 7 (1), Κουκιαδάκης, Μαραγκάκης 12 (2), Κολαρετάκης, Σπυριδάκης 20 (5), Κουρέπης 23, Σολάκης 1, Βερτούδος, Ραζής 2.
Ηλιούπολη (Βλουτής): Σπανός 12 (2), Σέττος, Ζανιδάκης 11 (1), Σγουμπόπουλος 2, Παωαγόπουλος, Χατζηλεωντής 2, Ευαγγέλου 17 (1), Γκαβανόπουλος 8, Γρίλλιας, Μαντάς 2, Κουνούπης 2, Πρόγκας 4.

Δεν τα κατάφερε εκτός με τα Μελίσσια ο Εργοτέλης
Ο Εργοτέλης από την άλλη παρότι ήταν μαχητικός σε ακόμη ένα ματς δεν κατάφερε να κερδίσει στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τα Μελίσσια καθώς έμεινε απο δυνάμεις στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα να χάσει με 85-66

Δεκάλεπτα: 21-16, 34-33, 56-48, 85-66
Διαιτητές: Μπαβέλας, Τζανετάκης

Μελίσσια (Οικονομόπουλος, Γκίκας): Στεργίου Δ. 9(3), Κρεμμύδας 8(1), Ανδρικόπουλος 12(3), Κοντός Ι. 10(1), Ζαβιτσάνος 11(1), Κοντός Γ. 4, Πανέρης 2, Στεργίου Χ., Σιδερής 2, Κρανιάς 16(1), Ντζαμάρας 5, Βουδούρης 6.

Εργοτέλης (Βισκαδουράκης, Γωνιωτάκης): Φουκαράκης, Αθανασιάδης 11, Μηλαθιανάκης 10, Καμπάκας 7(1), Μανταλβάνος 11(1), Χαμηλάκης 2, Καραλής 14(1), Κριτσωτάκης 11(3).