Γ΄Εθνική: Nίκη με ανατροπή για την Αναγέννηση , το πάλεψε πολύ αλλά έχασε ο Εργοτέλης

Την 11η νίκη της μέσα στο Αρκαλοχώρι στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος σημείωσε την Κυριακή το απόγευμα η Αναγέννηση η οποία με μια φοβερή ανατροπή επικράτησε με 80-78 του Χαλανδρίου για την 21η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ΄Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ.

Έτσι το συγκρότημα του Μύρωνα Παπαδάκη διατήρησε το απόλυτο εντός έδρας αν και ακόμα και αν έχανε από το Χαλάνδρι δεν κινδύνευε να χάσει την πρωτιά στην κανονική περίοδο την οποία και είχε εξασφαλίσει από την προηγούμενη αγωνιστική με τη νίκη επί του Εργοτέλη.

Η Αναγέννηση αν και ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και ειδικά με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου όπου έχανε με 63-70 έκανε ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο κυρίως στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 17-8 ανέτρεψε την εις βάρος της διαφορά και πήρε τη νίκη με 80-78.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Αναγέννηση σε ακόμη ένα ματς ήταν ο Κουρέπης που σημείωσε 26 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Φωτοπουλος που σημείωσε και αυτός 26 πόντους με 5 εύστοχα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 45- 47, 63-70, 80-78

Αναγέννηση Αρκ.: Μητρόπαπας 4, Κριθινάκης 20 (5), Καμπιτάκης, Κουκιαδάκης, Μαραγκακης 7, Σπυριδάκης 15 (1), Κουρέπης 26, Σολάκης 2, Βερτουδος 6 (2).

Χαλάνδρι ( Στεφανακης- Αναγνωστου): Αθανασιαδης 10 (1), Κονδύλης 18 (5), Ανδρουλακης, Καφαντάρης 8 (1), Σταμορης 13, Φιλόπουλος 2, Παπαδόπουλος, Φωτόπουλος 26 (5).

Ήττα στο νήμα για τον Εργοτέλη από την Ηλιούπολη

Ο Εργοτέλης από την άλλη αν και έκανε τρομερή εμφάνιση απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες του ομίλου την Ηλιούπολη δεν απέφυγε στο τέλος την ήττα με 65-62.

Έτσι η ομάδα του Γ. Βισκαδουράκη και μαθηματικά μια στροφή πριν την λήξη της κανονικής περιόδου θα τερματίσει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και θα περιμένει πλέον με μειονέκτημα έδρας την ομάδα που θα καταλάβει την 5η θέση και θα χάσει την τετράδα και τα Playoffs οριακά για να διεκδικήσει την παραμονή στην κατηγορία.