Ο Πόρος των… δέκα με μία ακόμη ανατροπή ανάγκασε τον Γιούχτα στην πρώτη του ήττα!

“Επτάψυχος” Πόρος γύρισε το ντέρμπι με τον Γιούχτα και νίκησε στις Αρχάνες παίζοντας με δέκα παίκτες για παραπάνω από ένα ημίχρονο

Μετά από ένα φοβερό παιχνίδι με τρία γκολ, ανατροπή και μεγάλες συναισθηματικές μεταπτώσεις ο Πόρος κατάφερε να πάρει μία τεράστια νίκη με σκορ 1-2 στις Αρχάνες στο Ηρακλειώτικο ντέρμπι με τον Γιούχτα παίζοντας μάλιστα με δέκα παίκτες από το 43′ και την αποβολή του Φρρόκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα!

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Γιούχτα την φετινή σεζόν!

Το “χρυσό” γκολ των νικητών πέτυχε ο Καστελλιανάκης από την άσπρη βούλα στο 87′, ενώ ο Γροσδάνης είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο 32′.

Το γκολ του Γιούχτα είχε πετύχει στο 27′ ο Ροβίθης!

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης βλέπαμε ένα παιχνίδι κέντρου με αρκετές μονομαχίες.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς άνηκε στον Πόρο στο 20′ όταν ο Μέμος έκανε το σουτ και ο Κόλλιας του είπε “όχι” διατηρώντας το 0-0.

Ο Γιούχτας απάντησε στις ευκαιρίες με τον Πλουσή από θέση τετ-α-τετ να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων στο 25′!

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε το 1-0 για την ομάδα των Αρχανών μετά από πλασέ του Ροβίθη!

Το ματς είχε “ανάψει” για τα καλά και η απάντηση του Πόρου δεν άργησε να έρθει καθώς στο 32′ ο Γροσδάνη, μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, επίσης με πολύ όμορφο τέρμα έκανε το 1-1!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λίτσκα έχασε μία μοναδική ευκαιρία καθώς μετά το γύρισμα του Δωματά από το μισό μέτρο και με εξουδετερωμένο τον Ζαφείρη, σε κενή εστία έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ!

Η ορμή που είχε πάρει το ματς δεν σταμάτησε μέχρι το τέλος της ανάπαυλας με τον Πόρο στο 43′ να μένει με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Φρρόκου για δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε τρία λεπτά!

Σε αυτή την φάση υπήρχαν έντονες διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους του Πόρου, όχι για την δεύτερη κίτρινη κάρτα αλλά για την πρώτη που δόθηκε σε επιθετικό φάουλ.

Αυτό ήταν και το τελευταίο αξιόλογο συμβάν του πρώτου μέρους με το 1-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τον παίκτη παραπάνω και να πάρουν και πάλι το προβάδισμα, όμως έχασαν μοναδική ευκαιρία με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού όταν ο Γελαδάρης ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Μπάμπη, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, όμως ο Ροβίθης νικήθηκε από τον Ζαφείρη με αποτέλεσμα το 1-1 να παραμείνει.

Στο 79′ οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με τον Δωματά να κάνει ένα σουτ εκτός περιοχής και να βλέπει τον Ζαφείρη να διώχνει την μπάλα εντυπωσιακά σε κόρνερ!

Και εκεί που πίεζε ο Γιούχτας για το 2-1 ο Πόρος σε μία δικιά του κόντρα επίθεση πήρε πέναλτι για ανατροπή του Μέμου από τον Κόλλια, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Καστελλιανάκης για να κάνει το 1-2 του Πόρου στο 87′!

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τον Πόρο να είναι ο μεγάλος νικητής στο Ηρακλειώτικο ντέρμπι των Αρχανών και να παίρνει τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς κόντρα στον Γιούχτα, που το πάλεψε αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός και το πλήρωσε με την ήττα!

Γιούχτας: Κόλλιας, Τζανής, Ρουσσάκης, Κοντογιάννης, Δωματάς, Αργκιλέσι (71′ Αζίζι), Λίτσκας (71′ Δασκαλάκης), Ροβίθης, Τουγλής (46′ Κορνηλάκης), Γελαδάρης, Πλουσής

Πόρος: Ζαφείρης, Σημαιάκης, Μπάμπης, Παπαδομιχελάκης, Μαγάκης (46′ Καλαϊτζάκης), Αυγουστάκης (65′ Πολ), Μέμος (90′ Νάκας), Ουζούνογλου (30′ Γροσδάνης), Καστελλιανάκης, Φρρόκου, Καλαμιώτης