Πέρασε σαν σίφουνας από τη Δαμάστα ο ΠΟΑ

Επιβλητικό ήταν το πέρασμα του ΠΟΑ από τη Δαμάστα (2-4) για την 3η εμβόλιμη αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Η ομάδα του Μηνά Πίτσου βρέθηκε σε ένα ακόμη εξαιρετικό απόγευμα και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 4-2 μέσα στη Δαμάστα επί της τοπικής ομάδας, για το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα.

Στο 11ο λεπτό ο Κασσωτάκης σέντραρε από δεξιά, ο Γιακουμάκης έκανε την προβολή, ωστόσο δεν έδωσε στη μπάλα πορεία προς το τέρμα.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΠΟΑ άνοιξε το σκορ. O προωθημένος Μπάμπης Δαμιανάκης βρέθηκε στα καρέ του Ροδουσάκη και με κοντινή προβολή έδωσε προβάδισμα στον ΠΟΑ, αφού πρώτα ο τερματοφύλακας της Δαμάστας είχε πραγματοποιήσει σωτήρια επέμβαση, με τον κεντρικό αμυντικό των φιλοξενούμενων να σκοράρει με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 27′ νέο κόρνερ από τον Κερμενίδη, ο Γιακουμάκης παίρνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα καταλήγει άουτ.

Στο 40ο λεπτό η Δαμάστα διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε μαρκάρισμα εντός περιοχής πάνω στον Ταμπάκη, με τον Μπιμπάκη να ζητά να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στην επόμενη αμέσως φάση ο ΠΟΑ βρήκε ένα δεύτερο γκολ.

Μετά από κυκλοφορία της μπάλας, εκείνη έφτασε στον Ικεότσα, με τον Νιγηριανό μέσο του ΠΟΑ, να εξαπολύει ένα τρομερό σουτ και να τη στέλνει πρώτα στο δοκάρι και ύστερα στα δίχτυα, για το 2-0 των Ατσαλενιωτών.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο ΠΟΑ κέρδισε πέναλτι με τον Σφυρογιαννάκη, ο Γιακουμάκης ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 3-0, το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Κόκκινος προσπάθησε με μακρινό σουτ να ξαναβάλει τη Δαμάστα στο παιχνίδι, χωρίς ωστόσο το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Στο 70ο λεπτό ο Κοντός έπειτα από παράλληλα σέντρα του Σφυρογιαννάκη έγραψε το 4-0 για τον ΠΟΑ ο οποίος ήταν εξαιρετικός για ένα ακόμα παιχνίδι.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν αρχικά να μειώσουν σε 1-4 με τον Βατσινά και να διαμορφώσουν το τελικό 2-4 με τον Κόκκινο στο 87′.

Δαμάστα (Μάκης Λυκούδης): Ροδουσάκης, Πεταλάκης, Κουτσοποδιώτης, Κοκορέλιας (46′ Στρατηγάκης), Σερλιδάκης, Κόκκινος, Χαραλαμπάκης, Κλαπάκης, Αποστολάκης, Ταμπάκης, Κοσμάς (46′ Τζουβάρας)

ΠΟΑ (Μηνάς Πίτσος): Ρουμπάκης, Χαρίτος, Λουμπάκης, Δαμιανάκης, Κασσωτάκης, Ρουμπάκης Μ., Ικεότσα, Κερμενίδης, Παπασπύρος, Σφυρογιαννάκης, Γιακουμάκης