Με πρωταγωνιστή τον Ξημεράκη επιστροφή στις νίκες για Ρούβα

Επιστροφή στα τρίποντα με δύο γκολ του Ξημεράκη στο πρώτο μέρος ο Ρούβας

Με δύο γκολ του Ξημεράκη μέσα σε τρία λεπτά ο Ρούβας επικράτησε με σκορ 2-1 της Δαμάστας και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Από την πλευρά της η Δαμάστα μείωσε νωρίς στην επανάληψη με τον Τζουβάρα, όμως δεν κατάφερε κάτι παραπάνω στην συνέχεια και έτσι δεν απέφυγε την ήττα στην Γέργερη.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι και οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές μετά τις αποβολές των Ρουμπάκη και Ζερβού.

Μετά το πρώτο μισάωρο που δεν είδαμε κάποιο τέρμα παρά τις όποιες καλές στιγμές των δύο ομάδων, ήρθε το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους να μας αποζημιώσει με δύο τέρματα και τα δύο από πλευράς γηπεδούχων.

Αρχικά στο 34′ ο Ξημεράκης με προβολή έκανε το 1-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής σε μία φάση καρμπόν έκανε και το 2-0, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Δαμάστα μπήκε δυναμικά μειώνοντας σε 2-1 με τον Τζουβάρα με σουτ εντός περιοχής στο 53′!

Δέκα λεπτά αργότερα οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες μετά από αποβολές των Ζερβού και Ρουμπάκη με δεύτερες κίτρινες κάρτες.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Δαμάστα έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και ο Ρούβας το τέρμα που θα του έδινε την δυνατότητα να καθαρίσει την υπόθεση νίκη, όμως τίποτα δεν άλλαξε και έτσι η ομάδα της Γέργερης έφτασε στην επικράτηση με σκορ 2-1.

Ρούβας: Ζερβός, Φάκας, Ζερβός, Πρίφτη, Καλεμάκης, Βλάχος, Απλαδάς, Τσατσάκης, Ντέτσικας, Ξημεράκης, Χριστοφοράκης

Δαμάστα: Χατζηδάκης, Σερλιδάκης, Κόκκινος, Τζουβάρας, Κοσμάς, Μηλιαράκης, Πεταλάκης, Κλαπάκης, Ρουμπάκης, Ταμπάκης, Βατσινάς