Ελλάδα – Ιταλία 10-11: Κακός Δαίμονας και πικρός αποκλεισμός για την Εθνική στα προημιτελικά

Την ήττα με σκορ 11-10 από την Ιταλία γνώρισε η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Υγρού Στίβου.

Αν και βρέθηκε να προηγείται με δύο γκολ στο τελευταίο οκτάλεπτο η Εθνική Ελλάδας γνώρισε την ήττα από την Ιταλία, καθώς δεν βρήκε λύσεις στην άμυνά της στις τελευταίες επιθέσεις χάνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος.

Η ελληνική ομάδα έπαιξε για τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο στη δεύτερη περίοδο, λόγω αποβολής του Αργυρόπουλου, και βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να ανακάμψει και προηγήθηκε 10-8, 2΄35΄΄ πριν τη λήξη.

Ενώ όμως βρίσκονταν «αγκαλιά» με τη νίκη, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου τα έκαναν όλα λάθος στα τελευταία δυόμισι λεπτά και οι «σετεμπέλο», χάρη σε γκολ του Ντι Φούλβιο 42 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία. Η εθνκή θα παίξει για τις θέσεις 5-8 με το Μαυροβούνιο, το πρωί της Πέμπτης (15/2, 11:00).