Ελλάδα – Πορτογαλία: Κράτησε στο «μηδέν» τους Πορτογάλους και προκρίθηκε στους «16» η Εθνική

Η Εθνική ομάδα Socca επικράτησε με 2-0 της Πορτογαλίας στην φάση των 32 του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται στο Έσσεν της Γερμανίας και θα αντιμετωπίσει την Αίγυπτο.

Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαστάκη κάνοντας εκπληκτική εμφάνιση στα αμυντικά της καθήκοντα, κατάφερε να βρει δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο απέναντι στους Ίβηρες, με τον Φούσκα να πετυχαίνει το 1-0 στο 30′ και τον Ζελέκου να σφραγίζει τη νίκη στο 36′, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος,

Ο δικός μας Αλέξανδρος Μουρτζάκης έκανε εξαιρετική εμφάνιση έχοντας και δοκάρι στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ επίσης εξαιρετικός ήταν ο Χανιώτης τερματοφύλακας Γιώργος Καλαμαρίδης ο οποίος κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Ο επόμενος αγώνας για την Εθνική μας ομάδα είναι αύριο (Σάββατο 10 Ιουνίου) όπου θα αντιμετωπίσει τους Αιγύπτιους οι οποίοι απέκλεισαν την Αγγλία με 4-0.