Δεν τα κατάφερε κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης και ηττήθηκε η Επισκοπή

Μία ακόμη ήττα για την Ρεθυμνιώτικη ομάδα – Έξι αγωνιστικές χωρίς να δεχθεί γκολ ο Απόλλων

Έχοντας για ακόμη ένα παιχνίδι, “τοίχος” στην άμυνα ο Απόλλων Σμύρνης βρήκε ένα τέρμα, όπως άλλωστε και στις τέσσερις προηγούμενες του νίκες και έφτασε στα τρία συνεχόμενα τρίποντα περνώντας και από την έδρα της Επισκοπής!

Το τελικό 0-1 διαμόρφωσε με γκολ στο 60′ ο Μωραΐτης με κοντινή κεφαλιά, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δύο δοκάρια!

Η Επισκοπή από την άλλη απείλησε κυρίως με ενέργειες του Κρίκλοου αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πετύχει κάποιο τέρμα, που θα της έδινε κάτι στην σημερινή αναμέτρηση.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 10′ όταν ο Κρίκλοου έκανε καλή ατομική προσπάθεια και διαγώνιο σουτ αλλά είδε την Κότσαρη να διώχνει δύσκολα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα απείλησε για πρώτη φορά ο πιο κινητικός Απόλλων με τον Μωραΐτη να κάνει το σουτ την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει λίγο άουτ.

Με την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου στο ματς ο Κρίκλοου δοκίμασε και πάλι το πόδι του από μακρινή απόσταση, όμως το συρτό σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Κότσαρη.

Ένα λεπτό μετά ο Λούι Μπράιαν έκανε το σουτ από μακριά με την μπάλα να κοντράρει και τον Καλογεράκη να την απομακρύνει με τις γροθιές.

Στο 32′ ο Σίνιεβιτς είχε δοκάρι για τον Απόλλωνα μετά από καρφωτή κεφαλιά που έπιασε σε σέντρα του Λούι Μπράιαν!

Λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν όταν ο Κρίκλοου έκανε την κάθετη στον Εμπουέλε αλλά εκείνος τον πρόλαβε ο Κότσαρης, που κατάλαβε την φάση και βγήκε έγκαιρα, διώχνοντας την μπάλα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά από κόρνερ του Σαμουκασόβι, ο Σταθόπουλος έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω!

Στο 42′ είδαμε την τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου μέρους και ήταν για τους φιλοξενούμενους με τον Μωραΐτη να κάνει το εναέριο σουτ από το ύψος του πέναλτι και να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει μέχρι την ανάπαυλα.

Στην αρχή της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 49′ ο Χαλίμι σημάδεψε για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση το δοκάρι για τον Απόλλωνα με φοβερό μακρινό σουτ!

Τελικά με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Απόλλωνας Σμύρνης άνοιξε το σκορ με τον Μωραΐτη να παίρνει την κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ερέρα και να γράφει το 0-1!

Στο 65′ ο Ερέρα κάνει το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Ο πολύ δραστήριος από την ώρα που μπήκε, Ερέρα έκανε ένα ακόμη διαγώνιο σουτ στο 81′, όμως αυτή την φορά είδε τον Καλογεράκη να μπλοκάρει την μπάλα.

Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς ήταν για την Επισκοπή με τον Βουκελάτο να σουτάρει άστοχο μετά από πάσα του Κρίκλοου με αποτέλεσμα το 0-1 να μείνει μέχρι το τέλος.

Επισκοπή: Καλογεράκης, Χοβανισιάν, Κεφαλάς, Νταμπίζας, Λάμτσε (72′ Πολίτης), Εμπουέλε, Σαμουκασόβι, Σκεντεράι, Σταθόπουλος (56′ Βουκελάτος), Κρίκλοου, Παπαδόπουλος (72′ Κούτσιας)

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Domigues Luis Gustano, Τσελεπίδης, Odone Crespo, Fation, Halimi, Luy Braian Emanuel, Sihnevich, Κοροβέσης (56′ Ερέρα), Παπαγεωργίου (74′ Τσαμούρης), Παναγιώτης