Σπουδαίο “διπλό” του Εργοτέλη κόντρα στον Ποσειδώνα!

Πολύ μεγάλη επικράτηση για τον Εργοτέλη στην έδρα του Ποσειδώνα

Μετά από ένα φανταστικό παιχνίδι με πάρα πολλές ευκαιρίες και τρία τέρματα ο Εργοτέλης επικράτησε με σκορ 1-2 του Ποσειδώνα εκτός έδρας χάρις στα γκολ των Σκούρα και Σαμπροβαλάκη, ενώ για τον Ποσειδώνα είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μαραθιανός από την άσπρη βούλα.

Ο Εργοτέλης κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με το… καλημέρα καθώς μόλις στο 4′ ο Σφακιανάκης έβγαλε την σέντρα και ο Σκούρας με κεφαλιά “άνοιξε” το σκορ κάνοντας το 0-1 για τους “κιτρινόμαυρους”.

Σαν να μην έφτανε αυτό στο 7′ ο Κατσούρρι γύρισε στον Σαμπροβολάκη, ο οποίος σκόραρε αλλά το γκολ του δεν μέτρησε καθώς ο βοηθός σήκωσε την σημαία για οφσάιντ με τους ανθρώπους του Εργοτέλη να διαμαρτύρονται έντονα για αυτή την υπόδειξη!

Στο 9′ ο Ασλαμαντζής έκανε την κεφαλιά-ψαράκι μετά από σέντρα του Μαραθιανού με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ για τον Ποσειδώνα!

Η επόμενη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 15′ και ήταν και πάλι για τον Ποσειδώνα με τον Παππά να κάνει την παράλληλη μέσα στην περιοχή για τον Μαραθιανό, εκείνος να τελειώνει την φάση με σουτ στην κίνηση αλλά ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη ήταν εκεί και με μεγάλη επέμβαση έσωσε την ομάδα του από την ισοφάριση.

Τελικά η ισοφάριση για τον Ποσειδώνα σημειώθηκε στο 17′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαραθιανού, μια παράβαση που κέρδισε ο Κοζυράκης από μαρκάρισμα που του έκανε ο Τσέρος.

Ο Ποσειδώνας προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ που είχε από την ισοφάριση και να “γυρίσει” το παιχνίδι στο 33′ όταν ο Μαραθιανός βγήκε τετ-α-τετ αλλά και πάλι ο Χαλκιαδάκης ήταν εκεί για να αποκρούσει και να διατηρήσει το 1-1!

Δύο λεπτά αργότερα ο Μαυράκης απείλησε με σουτ και πάλι για τους γηπεδούχους αλλά ήταν ξανά ο Χαλκιαδάκης εκεί για να πει “όχι”!

Στο 44′ ο Μαραθιανός απείλησε εκ νέου από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από πάσα του Καουκάκη, όμως ο φοβερός στην σημερινή αναμέτρηση Χαλκιαδάκης αποσόβησε για μία ακόμη φορά το γκολ με αποτέλεσμα το 1-1 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Η πρώτη μεγάλη φάση στην επανάληψη σημειώθηκε στο 65′ με τον Κατσούρρι να πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής και την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ!

Στο 69′ ο Κατσούρρι δέχθηκε ένα μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή με τους φιλοξενούμενους να ζητούν πέναλτι αλλά ο διαιτητές έδειξε παίζεται.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Εργοτέλης κατάφερε τελικά να πάρει και πάλι προβάδισμα στο σκορ με τον Σαμπροβαλάκη να κάνει το εύστοχο πλασέ μετά από πάσα του Σκούρα για το 1-2!

Δέκα λεπτά πριν το φινάλε ο Ποσειδώνα απείλησε ακόμη μία φορά με τον Μαραθιανό μετά από σέντρα του Μποζατζίδη, αλλά η μπάλα από κοντά πέρασε άουτ!

Ποσειδώνας: Κασαπάκης, Μαυράκης (76′ Μποζαντζίδης), Ντελάκης, Ασλαμαντζής (86′ Συμιανάκης), Μαραθιανός, Πλατοκούκης, Βερούσι, Καουκάκης, Καπιζιώνης (62′ Θεοδωράκης), Κοζυράκης, Παππάς (46′ Δρίτσας)

Εργοτέλης: Χαλκιαδάκης, Σφακιανάκης (73′ Βασιλάκης), Σκούρας (85′ Κτιστάκης), Κατσούρρι, Σαμπροβαλάκης, Κρασανάκης, Μυλωνάκης (46′ Αλεξανδράκης), Τσέρος, Κατσαβούνης, Ντάγια, Χότζα