Επιστροφή στις νίκες για Εργοτέλη – Έφυγε με το τρίποντο από την Χερσόνησο!

Πολύ σημαντική νίκη για τον Εργοτέλη, που επέστρεψε στις επιτυχίες στην έδρα της Χερσονήσου

Με πρωταγωνιστή τον Σαμπροβαλάκη, που πέτυχε και τα δύο τέρματα του ο Εργοτέλης επικράτησε με σκορ 1-2 της Χερσονήσου σε ένα μέτριο παιχνίδι, χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 20’ οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με σκόρερ τον Σαμπροβαλάκη για το 0-1!

Το 0-1 ήταν και το σκορ ημιχρόνου καθώς στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι γενικότερα σε ένα πρώτο μέρος που δεν είχε πολλές φάσεις ούτως η άλλως.

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης κατάφερε να κάνει δύο τα τέρματα του και πάλι με τον Σαμπροβαλάκη στο 75’ από το σημείο του πέναλτι με την Χερσόνησο να μειώνει στις καθυστερήσεις στο τελικό 1-2 με σκόρερ τον Καλαϊτζάκη και εκείνος με πέναλτι το οποίο δόθηκε σε χέρι αμυνόμενου μετά από σουτ του Ψωρογιάννη.

Εκτός από το γκολ οι γηπεδούχοι είχαν και δύο καλές στιγμές με τους Μπενάρντο και Καλαϊτζάκη αλλά δεν κατάφερε να βρει άλλο τέρμα.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Εργοτέλης τελείωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές μετά την αποβολή του Μιράσι στο 90’!

Χερσόνησος: Λιουδάκης, Παγωνάκης, Ψωρογιάννης (85’ Κωτούλας), Γκούρο, Καπετανάκης, Μαστοράκης, Πολυμερίδης, Χιλά (70’ Χαλκιαδάκης), Θεοδωράκης, Καλαϊτζάκης, Κομσίου (46’ Χαρατσής)

Εργοτέλης: Μιράσι, Κρασανάκης (46’ Μαυροειδής), Μυλωνάκης (85’ Κτιστάκης), Τβαούρι, Τσέλιος, Κατσαβούνης (70’ Βασιλάκης), Ντάγια, Σφακιανάκης, Χότζα, Σαμπροβαλάκης, Σκούρας (70’ Κατσούρρι)