Η Μινωική κέρδισε τη Χερσόνησο (1-0) και κοιτάζει… ψηλά!

Η Μινωική επιζητούσε νίκη σήμερα επί της Χερσονήσου και κατάφερε παρά το άγχος, να επικρατήσει με 1-0! Έτσι, αναρριχήθηκε στην 8η θέση και πλέον κοιτάζει… ψηλότερα, μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Σε ένα ματς με πολλές φάσεις και δυνατές μονομαχίες η ομάδα του Γιάννη Χατζησεβαστού σημείωσε το πολυπόθητο γκολ στο 52′ με τον Σταυρουλάκη, ο οποίος πέρασε στο ματς ως αλλαγή στη θέση  του τραυματία Περογραμβράκη, λίγο πριν τη λήξη του α’ μέρους.

Στο 67′ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν κόκκινη στον Τσαμπουράκη για φάουλ στον Ντρεϊάι ο οποίος έβγαινε σε αντεπίθεση ενώ στο 84′ ο Φρόκου βρήκε δίχτυα όμως ο διαιτητής είχε σφυρίξει για επιθετικό φάουλ.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ:
7’ Ωραία μπαλιά Περογαμβράκη που είδε τον Ρουμελιώτη να φεύγει μόνος δεξιά, όμως ο αρχηγός της Μινωικής δεν πρόλαβε τη μπάλα που πέρασε αουτ
9’ Πάσα Ρουμελιώτη στον Ανδρεαδάκη που ήταν αφύλακτος στο ύψος της μεγάλης περιοχής, το σουτ στην κίνηση που έπιασε πέρασε ψηλά αουτ
20’ Σέντρα-σουτ από τον Καρανικολάου από αριστερά, μπλοκάρει ο Δημαράκης
25’ Μακρινό σουτ του Ντρεϊάι, δε θα ανησυχήσει ο Αμπατζής που είδε τη μπάλα να περνάει άουτ
26’ Ο Φρόκου έφυγε από δεξιά μόνος του, σούταρε και ο Αμπατζής με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ!
28’ Ο Ντρεϊάι μέσα από την περιοχή προσπάθησε να νικήσει τον Αμπατζή, που είπε πάλι «όχι»!
30’ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους! Μπαλιά από δεξιά από τον Στακάκη, ο Ρουμελιώτης που βρισκόταν μπροστά στην εστία μόνος, έστειλε τη μπάλα ψηλά!
36’ Ο Φρόκου βρέθηκε απέναντι από τον Αμπατζή που βγήκε από την εστία και σε άδειο τέρμα έστειλε τη μπάλα άουτ!
37’ Σουτ του Φρόκου από αρκετά μακριά, άουτ
43’ Ο Περογαμβράκης περνάει εκτός λόγω τραυματισμού, στη θέση του ο Σταυρουλάκης
Ημίχρονο 0-0

48’ Ο Καραντινάκης έπιασε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, δεν ήταν όπως θα ήθελε και πέρασε εκτός
52’ ΓΚΟΛ για τη Μινωική! Πάσα Καραντινάκη στον Ρουμελιώτη που μπήκε περιοχή, εκείνος έστρωσε ωραία για τον Σταυρουλάκη που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από ιδανική θέση!
53’ Ο Τραπιέρης τραυματίστηκε και περνάει εκτός. Στη θέση του ο Στεργίου.
67’ Φάουλ πάνω στον Ντρεϊάι, οι φιλοξενούμενοι ζητούν κόκκινη κάρτα, ο διαιτητής έδωσε κίτρινη στον Τσαμπουράκη
75’ Στη θέση του Καρανικολάου, ο Δημητρίου
81’ Εκτός ματς Αρχοντάκης και Ντρεϊάι. Εντός Σταυρόπουλος και Ρούστα
84’ Η Χερσόνησος σκοράρει με τον Φρόκου, ο διαιτητής καταλόγισε όμως νωρίτερα επιθετικό φάουλ
90’ Αλλαγή για τη Μινωική. Τον Καραντινάκη αντικατέστησε ο Κουρουγκιαβούρης
90+ Καλό σουτ Ανδρεαδάκη, λίγο άουτ

ΜΙΝΩΙΚΗ: Αμπατζής, Καρανικολάου, Τσαμπουράκης, Ψαράς, Στακάκης, Σαραφαλντίν, Ρουμελιώτης, Περογαμβράκης, Ανδρεαδάκης, Καραντινάκης, Ανδρεαδάκης
ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ: Δημαράκης, Ψωρογιάννης, Μηλάκης, Ζαρκαδούλας, Πέγκι, Κομσίου, Ντρεϊάι, Καπετανάκης, Αρχοντάκης, Φρόκου, Τραπιέρης