Κύπελλο Ελλάδος: Νίκη πρόκριση για τα Χανιά επί του Απόλλωνα Πόντου (2-1)

Τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισαν τα Χανιά. Η ομάδα του Γ. Ταουσιάνη αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο επικράτησε για την 3η φάση της διοργάνωσης με 2-1 του Απόλλωνα Πόντου στα Περιβόλια και ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο της εφετινή αγωνιστική περίοδο.

Τα Χανιά αν και βρέθηκαν από το 5ο λεπτό πίσω στο σκορ, σε μια φάση που ελέγχεται για επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημά της, δεν επηρεάστηκαν. Με κυριαρχικό ποδόσφαιρο, έκλεισαν τον αντίπαλο στα καρέ του, κυκλοφόρησαν την μπάλα πίεσαν ασφυκτικά και δημιούργησαν πλήθος ευκαιριών. Αστοχία και Κίναλης δεν επέτρεψαν την ισοφάριση μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους , οπότε και αποκαταστάθηκε η… δικαιοσύνη μετά το πολύ ωραίο γκολ του Λεμονή.

Στο β’ μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, με την ομάδα των Χανίων να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της και να πιέζει για το προβάδισμα. Αυτό ήρθε στο 63’ με την κεφαλιά του Μαζουλουξή. Το 2-1 μοιάζει φτωχό σαν σκορ, αλλά η ουσία είναι ότι η πρώτη αποστολή εξετελέσθη…

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος την 4η που είναι και αυτή νοκ άουτ τα Χανιά θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας σε νοκ άουτ ματς την Κοζάνη και ο νικητής αυτού του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι κυριότερες φάσεις της αναμέτρησης

5’ Από κάθετη πάσα, ο Μπλάνκο ρίχνει τον Μαζουλουξή στον αγωνιστικό χώρο και γίνεται κάτοχος της μπάλας, περνάει τον Καλογεράκη και πλασάρει σε κενή εστία. Έντονες διαμαρτυρίες για φάουλ στον αμυντικό της ομάδας μας
8’ Δυνατό αλλά άστοχο σουτ του Τσέλιου
18’ Σέντρα του Μπάτζιου, κεφαλιά Μάναλη, η μπάλα άουτ
22’ Κάθετη Μιούλερ για τον Τσέλιο που κάνει το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Κίναλης αποκρούει  με τα πόδια
23’ Ανάποδο ψαλίδι από Μάναλη, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι
32’ Κάθετη Μιούλερ για τον Μάναλη, ο οποίος δεν μπορεί να νικήσει με πλασέ τον Κίναλη
38’ Σουτ Μάναλη από το ύψος του πέναλτι, πάνω από τα δοκάρια
39’ Εξαιρετικός συνδυασμός, Μιούλερ, Τσέλιου με τελικό αποδέκτη τον Μανουσάκη ο οποίος πλασάρει άστοχα
41’ Δυνατό και ευθύβολο σουτ του Λεμονή από τα όρια της περιοχής, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κίναλης
42’ Νέο καλό σουτ, από τον Μιούλερ αυτή τη φορά, καταλήγει άουτ.
45+1’ Από πάσα του Νίκολιτς ο Λεμονής με διαγώνιο σουτ ισοφαρίζει σε 1-1.
45+3’ Δυνατό φαλτσαριστό σουτ του Νίκολιτς η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι
51’Ο Τσέλιος υποδέχεται την μπάλα, γυρνάει και σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά ο Κίναλης μπλοκάρει
53’ Κεφαλιά Μάναλη η μπάλα άουτ
57’ Από πάσα του Μιούλερ ο Τσέλιος σουτάρει μέσα από την περιοχή, κόρνερ
58’ Κεφαλιά Μαζουλουξή από πλάγια θέση, άουτ
61’ Σέντρα Νίκολιτς, κεφαλιά Μάναλη άουτ
63’ Από φάουλ του Νίκολιτς ο Μαζουλουξής με κοντινή κεφαλιά, γράφει το 2-1.
85’ Ωραίο διαγώνιο σουτ του Κόλα, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
88′ Δυνατό σουτ του Τσέλιου, εντυπωσιακά ο Κίναλης απομακρύνει
90′ Δυνατό σουτ Μαζουλουξή από πλάγια θέση, ο Κίναλης σε κόρνερ

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης):Καλογεράκης, Νίκολιτς, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (82’ Κατσούρρι), Τσορνομάζ, Τσέλιος, Λεμονής (64’ Μπουρσέλης), Μανουσάκης (46’ Ελευθεριάδης), Μιούλερ (64’ Κόλα), Μάναλης (73’ Βουό)

Απόλλων Πόντου (Kali Cyril): Κίναλης, Καλογερής, Cabrera, Αμαραντίδης (82’ Τζαλόσι), Κάρδαρης (90′ Ζαπουνίδης),  Μούμιν, Λαμπίρης, Ιννος, Σαχόλλι (62’ Ισσακίδης), Πέλκας, Blanco