Με ελληνική ψυχή η Εθνική κέρδισε το Βέλγιο και πήρε το εισιτήριο για το Παγκόσμιο (70-72)

Την παρουσία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο που θα διεξαχθεί το καλοκαίρι του 2023, σε Φιλιππίνες, Ιαπωνία και Ινδονησία! εξασφάλισε την Δευτέρα το βράδυ η Εθνική μας ομάδα η οποία κέρδισε εκτός έδρας το Βέλγιο με 70-72 και “κλείδωσε” την πρόκριση πριν το τέλος των προκριματικών ομίλων σε συνδυασμό με την ήττα της Τουρκίας από την Σερβία.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ο απίθανος Γιαννούλης Λαρεντζάκης (20 πόντοι, 4 κλεψίματα και πολλές καθοριστικές άμυνες) και ο Νικ Καλάθης (double-double με 13 πόντους και ασίστ). Από την άλλη, για το Βέλγιο ξεχώρισε ο Ομπασοάν, ο οποίος σκόραρε 30 πόντους, τους 20 από αυτούς στο πρώτο ημίχρονο.

Με τους Καλάθη, Π. Καλαϊτζάκη, Παπανικολάου, Χαραλαμπόπουλο και Γόντικα παρέταξε την Εθνική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Δημήτρης Ιτούδης, με τη «γαλανόλευκη» να παίζει καλή άμυνα και να προηγείται με 9-5 στο 3’. Ωστόσο, το Βέλγιο με πρωταγωνιστές τους… ευρωλιγκάτους Ομπασοάν και Μπάκο απάντησε με σερί 10-0 και πέρασε μπροστά με 15-9. Η Εθνική μας απάντησε με δικό της σερί 10-4, ισοφαρίζοντας σε 19-19, πριν ο Ομπασοάν των 12 προσωπικών πόντων ευστοχήσει με τη λήξη της πρώτης περιόδου, με το καλάθι του όμως να ακυρώνεται από τους διαιτητές ως εκπρόθεσμο. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως η Εθνική είχε μόλις δύο ριμπάουντ σε ολόκληρη την πρώτη περίοδο.

Γόντικας και Λαρεντζάκης μας έδωσαν το προβάδισμα με 24-20 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με το Βέλγιο να ισοφαρίζει σε 28-28, με Ομπασοάν και Ντε Ζέου. Ο Ομπασοάν συνέχισε του… βιολί του φτάνοντας τους 20 προσωπικούς πόντους και δίνοντας προβάδισμα πέντε πόντων στο Βέλγιο (34-29), πριν ο Καλάθης σκοράρει με απίθανο buzzer-beater δίποντο, με τη βοήθεια του ταμπλό, για το 34-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Μποχωρίδη να δέχεται τεχνική ποινή και να αποβάλλεται, έχοντας χρεωθεί με flopping στο πρώτο ημίχρονο, πριν η Εθνική μας κάνει σερί 8-0 με συνεχόμενα τρίποντα από Τσαλμπούρη, Λαρεντζάκη και λέι απ του Καλάθη, για το υπέρ της 43-41. Ο Λαρεντζάκης… πήρε το όπλο του και με συνεχόμενους πόντους έβαλε την Εθνική μας στο +7 (47-54 στο 26’), πριν οι Βέλγοι μειώσουν σε 52-54, με κάρφωμα του Μπάκο. Παπανικολάου και Καλαϊτζάκης μας έβαλαν ξανά μπροστά, με 58-52, ενώ ο Ταμπού μείωσε σε 55-58 με τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου, κατά τη διάρκεια του οποίου η ομάδα του Ιτούδη σκόραρε 27 πόντους!

Ένα τρίποντο του Παπανικολάου μας έδωσε… αέρα πέντε πόντων (58-63) στο 33’, με την Εθνική μας να διατηρεί το μικρό υπέρ της προβάδισμα, πριν ο… συνήθης ύποπτος Ομπασοάν μειώσει σε 63-66 με καλάθι και φάουλ. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, η Εθνική μας είχε προβάδισμα μόλις ενός πόντου (70-71) και ο Λαρεντζάκης χρεώθηκε με τεχνική ποινή για flopping, σε προσπάθειά του να εκμαιεύσει φάουλ στο τρίποντο, με τους Βέλγους να χάνουν δύο σημαντικές βολές. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Λαρεντζάκης πήρε επιθετικό φάουλ με απίθανη άμυνα και ο Λούντζης ευστόχησε στη βολή, για το τελικό 70-72, χάρη στο οποίο η Εθνική μας πανηγύρισε την πολυπόθητη πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 34-31, 55-58, 70-72

ΒΕΛΓΙΟ (Γκέργκια): Μπακό 10 (3/3 δίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζιλέτ 3 (1/6 σουτ), Λιμπέρ, Εμβεμά 9 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ταμπού 7 (1), Ακιαζίλι, Ντε Ζέου 2, Λεκόμτ 5 (1), Ομπάσοχαν 30 (7/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τούμπα 4, Bαν Βλιέτ.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Καλάθης 13 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 20 (2/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4/5 βολές), Λούντζης 6 (1), Παπανικολάου 9 (1/6 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 3 (1), Μποχωρίδης, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Γόντικας 8 (4/4 δίποντα), Καλαϊτζάκης 4, Τσαϊρέλης 6 (3/4 δίποντα).