Μικτή Κ14 ΕΠΣΗ: Αποχαιρέτισε με εξάρα στο Λασίθι το Ενωσιακό πρωτάθλημα (0-6)

Μπορεί η Μικτή Κ14 της ΕΠΣΗ να κέρδισε την Τετάρτη το μεσημέρι στο Μισεδάκειο την αντίστοιχη ομάδα του Λασιθίου με το εντυπωσιακό 0-6 για την τελευταία αγωνιστική του ομίλου όμως δεν κατάφερε να καταλάβει και την 2η θέση του ομίλου για να έχει υπό προϋποθέσεις πιθανότητες πρόκρισης για την φάση των νοκ άουτ.

Και αυτό γιατί την ίδια ώρα η Μικτή Κ14 των Χανίων κέρδιζε άνετα με 0-5 το πρωτοπόρο Ρέθυμνο εκτός έδρας και έτσι κατέλαβε την 2η θέση του ομίλου.

H Μικτή Κ14 της ΕΠΣΗ ξεκίνησε πολύ δυναμικά το ματς και στα πρώτα 18 λεπτά προηγούταν ήδη με 0-2 πράγμα που έλυσε τα πόδια των παικτών του Νίκου Μυλωνίδη.

Μόλις στο 5΄μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μαγάκης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του Λασιθίου και από κοντά έκανε το 0-1. Ο ίδιος παίκτης έμελλε  να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στο 18΄με σουτ που επιχείρησε μέσα από την μικρή περιοχή.

Το Λασίθι δύο λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Βάρδα να μειώσει σε 1-2 με τον Κοσόγλου να του λέει όχι την τελευταία στιγμή. Το ημίχρονο έληξε με 0-2 για την Μικτή Κ14 της ΕΠΣΗ που ξεκίνησε δυναμικά και το δεύτερο μέρος απέναντι σε μια ομάδα που πάντως στάθηκε πολύ καλύτερα σε σχέση με το ματς στο Ατσαλένιο όπου το Ηράκλειο είχε επικρατήσει τότε με το εντυπωσιακό 13-0.

Στο 57΄το Ηράκλειο έχασε μεγάλη τριπλή ευκαιρία με τους Ρυακιωτάκη, Μαγάκη και Βαρδουλάκη για να τριπλασιάσει τα τέρματα του, ενώ στο 65΄είχε δοκάρι σε σουτ που επιχείρησε Χριστουλάκης.

Η  υπεροχή του Ηρακλείου στο δεύτερο μέρος και η κούραση από πλευράς Λασιθίου έφερε ακόμη τέσσερα γκολ για την Μικτή Κ14 της ΕΠΣΗ που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της κάνοντας το 0-3 στο 69΄με δυνατό σουτ του Τρυφίδη, το 0-4 στο 70΄με πλασέ του Ρυακιωτάκη σε κενή εστία, το 0-5 στο 76΄με σουτ του Βαρδουλάκη, και το 0-6 στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Κοσόγλου.

Μικτή ΕΠΣΗ Κ14: Κετένογλου, Κλωνάρης, Κόσογλου, Κάββαλος (48΄Βαρδουλάκης), Καδιανάκης (48΄Φανουράκης), Σωπασής (48΄Χριστουλάκης), Κίτσος, Ρυακιωτάκης, Μπουλούκας, Μαγάκης (67΄Τρυφίδης), Δραγατάκος (67΄Βρέντζος)