Μπάσκετ: Δεν τα κατάφερε κόντρα στον πρωτοπόρο Πρωτέα Βούλας η Αναγέννηση Αρκ. (54-78)

Την ήττα με 54-78 από τον πρωτοπόρο στη βαθμολογία του 1ου ομίλου της National League 1 Πρωτέα Βούλας γνώρισε εντός έδρας το Σάββατο το απόγευμα η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την έκβαση του ματς καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7-24 με αποτέλεσμα η Αναγέννηση να κυνηγάει από την αρχή το σκορ και να βρίσκεται με την λήξη του ημιχρόνου στο -12 (29-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μυρ. Παπαδάκη σημείωσε μόλις 6 πόντους με αποτέλεσμα η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων να ξεφύγει και να κλείσει στο +20 με τη λήξη του συγκεκριμένου δεκαλέπτου.

Κάπως έτσι το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με τον Πρωτέα να παίρνει στο τέλος δίκαια τη νίκη με 78-54.

Από την Αναγέννηση ξεχώρισε ο Κουρέπης που σημείωσε 15 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ξύδας με 17 πόντους και τρία εύστοχα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 7–24, 29-41, 35-55, 54-78

Αναγέννηση (Παπαδάκης-Μαραγκακης-Δραγαζης): Μητρόπαπας, Κριθινάκης 3(1), Κουκιαδάκης, Μαραγκάκης 5(1), Λαμπράκης 2, Σπυριδάκης 7(1), Κουρέπης 15, Βερτούδος 6(2), Ραζής 3(1), Βίκεντιτς 11(1), Καρλής 2.

Πρωτέας Βούλας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος Ι. 10(2), Σταθόπουλος 3(1), Τζώλος 6, Πεφάνης 11(3), Ξυδάς 17(3), Αλμπίγιανιτς 12, Παπαγεωργόπουλος 9(1), Καραμαλέγκος Η. 4, Τσιουμπρής, Παλαιοχωρίτης 6(2), Τουμαζάτος, Ελ Ντερίνι.