Aπότομη προσγείωση για τον ΟΦΗ και βαριά ήττα εκτός έδρας από τον Έσπερό (99-75)

Στην Καλλιθέα έμελλε να σταματήσει το εντυπωσιακό σερί της ομάδας μπάσκετ του ΟΦΗ στη National League 1 με την κρητική ομάδα να γνωρίζει το Σάββατο το απόγευμα βαριά ήττα με 99-75 από τον Έσπερο Καλλιθέας στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου.

Η ομάδα του Β. Ράλλη έκανε την χειρότερη φετινή της εμφάνιση και βρέθηκε πίσω με μεγάλη διαφορά στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο όπου με την λήξη του έχανε με 33-15.

Η διαφορά αυτή παρέμεινε στα ίδια ακριβώς επίπεδα και με την λήξη του ημιχρόνου (58-39), Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τον ΟΦΗ να μην μπορεί παρά την καλή του επιθετική λειτουργία στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο να σταματήσει τις προσπάθειες των παικτών του Έσπερου που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 82-61 υπέρ τους με αποτέλεσμα το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο να είναι μια τυπική διαδικασία για τους γηπεδούχους με τον ΟΦΗ να γνωρίζει δίκαια την τρίτη αλλά και πιο βαριά ήττα του στη φετινή σεζόν.

Από την κρητική ομάδα διασώθηκε ο Μποχωρίδης που σημείωσε 20 πόντους με 4 τρίποντα με τον Παππά να μένει πολύ χαμηλά στους 6, ενώ από τους νικητές που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαράκης που σημείωσε 20 πόντους.

Πλέον ο ΟΦΗ στρέφει το ενδιαφέρον του στο τελευταίο παιχνίδι του 2023 που θα γίνει την προσεχή Τετάρτη στις 5 μ.μ στο Κλειστό του ΒΑΚ με αντίπαλο την Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου στο κρητικό ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της National League 1.

Δεκάλεπτα: 33-15, 58-39, 82-61, 99-75

Έσπερος Καλλιθέας (Κωνσταντινίδης): Λάζαρης 16 (1), Αβάρε 13 (3), Γκαγκαλούδης 16 (2), Αδαμόπουλος 13 (2), Μαράκης 20, Κολιός 3 (1), Δήμου 6 (2), Αγγελόπουλος 3 (1), Γκιουλέας 5, Ράγκος 2, Λιούνης 2, Αλέξης.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 20 (4), Πιλκούδης 16, Σταμπουλής 12, Παππάς 6, Κασπίρης 9 (3), Πρωτογεράκης 7, Ζαφειρούδης 5 (1), Τσερκιτσόγλου, Καψάλης, Αντιφυλιώτης.