Νational League 2: Ήττα στο τέλος για το Ηράκλειο κόντρα στη Νίκη Αμαρουσίου (76-77)

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες το Ηράκλειο ηττήθηκε με 76-77 από τη Νίκη Αμαρουσίου στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της National League 2.

H ομάδα του Αλ. Πετράκη σε ένα κομβικό παιχνίδι για την παραμονή στην κατηγορία δεν ξεκίνησε καλά το ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-22 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Η διαφορά ξέφυγε στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διψήφιο αριθμό πόντων για να λήξει το ημίχρονο με 38-45 . Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ηράκλειο έκανε εκπληκτική εμφάνιση και κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα και να προηγηθεί με 62-57, αλλά λίγο η κούραση λίγο η έλλειψη καθαρού μυαλού έδωσε τη δυνατότητα στη Νίκη Αμαρουσίου να πάρει και πάλι “κεφάλι” στο σκορ .

Το Ηράκλειο ήταν πίσω με 74-76 στο σκορ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς με τους γηπεδούχους να αστοχούν σε τρίποντο και σε δύο ελεύθερες βολές και την ομάδα του Αλ. Πετράκη να ισοφαρίζει σε 76-76 με δύο εύστοχες βολές του Πέτρου.

Η Νίκη Αμαρουσίου όμως κέρδισε φάουλ 3,3 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος με τον Ύμερι να ευστοχεί στην πρώτη βολή και να αστοχεί στη δεύτερη με τους φιλοξενούμενους όμως να παίρνουν το ριμπάουντ και κάπου εκεί να λήγει το ματς.

Δεκάλεπτα: 14-22, 38-45, 62-57, 76-77

Ηράκλειο (Πετράκης Αλ.): Καμαρινός 18(3), Πέτρου 20(2), Γενιτσαρίδης, Κατσουρρί 20(1), Μαρτίνα 2, Λεφής 4, Καστανιώτης 2, Σαρρής 3(1), Μάρης 3, Πετράκης Ι. 4, Δαγαλάκης.

Νίκη Αμαρουσίου (Κατσούνης): Παπαδημητρίου 9, Πετρίδης, Βαφιάς 8(1), Τσεκένης 11(3), Αλεξόπουλος 3, Ύμερι 22, Δέλλιος 4, Κώτσης Ι. 2, Θεοδοσίου 12, Κώτσης Β. 6(1).