ΟΦΗ: Δεν τα κατάφερε στο ντέρμπι κορυφής με τον Πρωτέα Βούλας (62-43)

Με ήττα αποχαιρέτισε το 2023 η ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ που στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της National League 1 έχασε με 62-43 από τον Πρωτέα Βούλας στο ντέρμπι κορυφής όπου σήμανε και την λήξη του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος.

Έτσι ο Πρωτέας έφτασε στο 9-3 στις νίκες έναντι 8-4 του ΟΦΗ και κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα μετά τη λήξη του πρώτου γύρου στον 1ο όμιλο.

Σε ότι έχει να κάνει με το παιχνίδι και απο το τελικό σκορ φαίνεται ότι δεν είχε καθόλου ρυθμό αν και ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 11-15, Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και μάλιστα έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 27-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πρωτέας έκλεισε την υπέρ του διαφορά στο +10 και κάπου εκεί τελείωσε και το παιχνίδι για τον ΟΦΗ με τους γηπεδούχους να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Από τον ΟΦΗ που για πρώτη φορά φέτος σημείωσε αρνητικό ρεκόρ πόντων πρώτοι σκόρερ ήταν οι Πιλκούδης και Μποχωρίδης που σημείωσαν έκαστος από 12 πόντους, ενώ από τους νικητές ξεχώρισε ο Τζώλος με 17 πόντους και 3 τρίποντα.

Τα Δεκάλεπτα: 11-15, 27-22, 41-31, 62-43

Πρωτέας Βούλας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος Ι. 8 (2), Τζώλος 17 (3), Πεφάνης 4, Ξυδάς 12 (2), Αλμπίγιανιτς 6, Παπαγεωργόπουλος 4, Καραμαλέγκος Η. 3 (1), Κυριλής 2, Τσιουμπρής 4, Παλαιοχωρίτης 2, Τουμαζάτος, Ελ Ντερίνι.

ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 9, Πιλκούδης 12, Κασπίρης 5 (1), Σταμπουλής 3, Μποχωρίδης 12, Πρωτογεράκης 2, Τσερκιτσόγλου, Λιανός, Καψάλης.