ΟΦΗ: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Κηφισιάς (71-72)

Mεγάλη νίκη που τον αναπτερώνει βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά ενόψει των πλέϊ άουτ για την παραμονή στην κατηγορία σημείωσε το Σάββατο το απόγευμα ο μπασκετικός ΟΦΗ κερδίζοντας με 71-72 την ΑΕΝ Κηφισιάς για την 21η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄Εθνικής.

Το παιχνίδι κρίθηκε κυριολεκτικά στο νήμα με δύο εύστοχες βολές του Μποχωρίδη με τον ΟΦΗ να ισοφαρίζει τις νίκες στην σειρά των παιχνιδιών του με την Κηφισιά στην κανονική περίοδο παρά το ότι δεν κατάφερε να καλύψει και την διαφορά των 9 πόντων που είχε χάσει στο ματς του πρώτου γύρου στο Κλειστό του ΒΑΚ.

Ο ΟΦΗ αν και ήταν πίσω στο σκορ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε κατάθεση ψυχής και πήρε μια σπουδαία νίκη η οποία θα πάρει ακόμη μεγαλύτερη αξία αν κερδίσει και την επόμενη αγωνιστική εντός έδρας τον Διαγόρα στο τελευταίο ματς της κανονικής περιόδου κόντρα σε μια ομάδα που θα μπει και αυτή στην διαδικασία των πλέϊ άουτ για την παραμονή.

Tα δεκάλεπτα: 21-16,39-32,56-53,71-72
Παντελίδης-Καραμπιτσάκος-Λιαρομμάτης (Φαλούκας)
Κηφισιά (Λαδίκος Σ): Ιωάννου 20(4),Μοσχοβίτης 3(1),Μιχελάκης,Στεργίου, Πετροδημόπουλος 9, Μανούσος 16, Χατζηνικόλας 11(2),Μοίρας, Κατσούρης, Γιακουμής, Καρακώστας 2, Κασιούνης 10.
ΟΦΗ (Ράλλης – Καρλάφτης): Λιανός 5, Μποχωρίδης 22(2), Λάππας 18(3), Τσερκιτζόγλου 3(1), Πρωτογεράκης 16, Σταμπουλής 3, Πάλλης, Αναστασάκης, Θεοδωρίδης 2, Μπουμπαρης 3.