Πήρε το κρητικό ντέρμπι με τον Εργοτέλη και εξασφάλισε την πρωτιά η Αναγέννηση Αρκ. (61-77)

Την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος που παράλληλα της δίνει και το απόλυτο πλεονέκτημα στην διαδικασία των πλέϊ οφ ανόδου για την Β΄Εθνική εξασφάλισε και μαθηματικά την Τετάρτη η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου , η οποία κέρδισε με 61-77 στο Κλειστό του Λίντο τον Εργοτέλη στο εξ΄αναβολής ματς για την 20η αγωνιστική στον 2ο όμιλο της Γ΄Εθνικής.

Όσον αφορά το παιχνίδι η Αναγέννηση έδειξε από το πρώτο ημίχρονο ότι είναι καλύτερη ομάδα από τον μαχητικό πάντως Εργοτέλη και προηγήθηκε με 29-40, με τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο πάντως να ανεβάζουν στροφές και με την λήξη του να διατηρούν την διαφορά στο -11 , αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ξέφρενο ρυθμό των παικτών της Αναγέννησης που έβαλαν 22 πόντους και πήραν μια άνετη νίκη στο τέλος με 61-77.

Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Κουρέπης με 20 πόντους , ενώ από τον γηπεδούχο Εργοτέλη ξεχώρισε ο Σκάνδαλος με 24 πόντους και 2 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 29-40, 44- 55, 61-77

Διαιτητές: Κρικριτσακη- Πετροπουλος
Εργοτελης (Βισκαδουράκης-Χριστοδούλου): Σκανδαλος 24 (2), Καρακωνσταντακης 15, Φουκαρακης Ε. 4, Μηλαθιανακης, Πρινιανακης 2, Καμπάκας, Σινανίδης 4, Μπαντουβάς, Ορφανουδάκης 1, Φουκαρακης Σ. 6, Χαλκιαδάκης 2, Σαιτακης 3 (1).

Αναγέννηση (Παπαδακης- Μαραγκακης): Μορφιαδάκης, Μητρόπαπας 4, Κριθινακης 16 (3), Καμπιτακης 3 (1), Καλογεράκης, Κουκιαδακης 3, Μαραγκακης 4, Σπυριδάκης 8, Κουρεπης 20, Σολάκης 4, Βερτουδος 11 (3), Ραζης 4.