“Καταιγιστικός” ΠΑΟΚρουσώνα πήρε την πρόκριση από το πρώτο μέρος!

Δεν άφησε περιθώρια στον Εργοτέλη ο εξαιρετικός ΠΑΟΚρουσώνα

Μηχανή των γκολ για ένα ακόμη παιχνίδι η επίθεση του ΠΑΟΚρουσώνα, ο οποίος πέτυχε τέσσερα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο και πέντε συνολικά για να φτάσει στην πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΗ επικρατώντας με σκορ 5-1 του Εργοτέλη στον Κρουσώνα.

Ο ΠΑΟΚρουσώνα μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 7′ άνοιξε το σκορ με τον Κουράκη μετά από ατομική προσπάθεια και εύστοχο πλασέ!

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και αφού απείλησαν πρώτα στο 14′ με τον Μαγάκη μετά από εκπληκτική μπαλιά του Κουράκη, που έδιωξε ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη με τα πόδια, έφτασαν τελικά στο δεύτερο τέρμα στο 16′ με σουτ του Γαρεφαλάκη εκτός περιοχής!

Στο 35′ ο Κουράκης έδωσε στον Γαρεφαλάκη, εκείνος έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, όμως απέκρουσε και πάλι με τα πόδια ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η ώρα για το τρίτο τέρμα των γηπεδούχων με τον Σηφάκη με κοντινό πλασέ μετά από κόρνερ του Ανωγειανάκη.

Το σκορ ημιχρόνου ήταν το 4-0 καθώς μετά από διαγώνια πάσα του Τριάντη στον Γαρεφαλάκη, εκείνος έδωσε στον Βαρδή, με τον τελευταίο να πασάρει στον Μεταξάκη για την διαμόρφωση του σκορ στο 4-0, που έμελλε να είναι και το αποτέλεσμα στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 4-1 στο 55′ μετά από σουτ του Σκούρα με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα του Λιουδάκη, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Στο 70′ ο Κουράκης με σέντρα-σουτ έκανε το 5-1 για τον ΠΑΟΚρουσώνα!

Στην τελευταία φάση του ματς, στο 89′ ο ΠΑΟΚρουσώνα κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο Ρογδάκης, όμως ο Μιράσι το απέκρουσε με αποτέλεσμα το 5-1 να είναι και το τελικό σκορ στο ματς.

ΠΑΟΚΡΟΥΣΩΝΑ: Βλαχάκης (46′ λ.τρ. Λιουδάκης), Στεφανάκης, Βαρδής (72′ Μαυροειδής), Σηφάκης, Κανδηλάκης, Τριάντης, Γαρεφαλάκης (72′ Μεμοτσέλα), Μεταξάκης, Μαγάκης, Ανωγειανάκης (75′ Ρογδάκης), Κουράκης (75′ Μουζούριας)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Μιράσι, Κρασανάκης (46′ Μαυροειδής), Μερκουλίδης (73′ Κατσούρι), Αλεξανδράκης, Χότζα, Κόκκινος, Κουτάντος (73′ Γκούγκα), Σφακιανάκης (46′ Σκούρας), Ντίσα, Σκούφος, Σαμπροβαλάκης (46′ Βασιλάκης)