“Χάρισε” το τρίποντο ο Ρουμπάκης με γκολ στο 89′! – Κρεσέντο χαμένων ευκαιριών από τον ΠΟΑ στην επανάληψη

Έχασε σωρεία ευκαιριών στην επανάληψη ο ΠΟΑ αλλά δεν το πλήρωσε καθώς το γκολ του Ρουμπάκη στο τέλος χάρισε τη νίκη και το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του Ατσαλένιου

Με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κερμενίδη και το γκολ του Ρουμπάκη στο 89′ ο ΠΟΑ πέρασε από την έδρα της Μινωικής με σκορ 1-2 σε ένα παιχνίδι, όπου κυρίως στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες να “καθαρίσουν” το ματς και παραλίγο να το πληρώσουν στο τέλος!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Μινωική ο Αμπατζής, που με τις σωτήριες επεμβάσεις του διατήρησε εντός παιχνιδιού μέχρι το τέλος την ομάδα του.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με την Μινωική να είναι πολύ καλή στο αμυντικό της μισό και να μην αφήνει χώρους στον ΠΟΑ, ο οποίος στις δύο στιγμές του στο πρώτο μέρος δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 8′ όταν το εξαιρετικό μονοκόμματο σουτ του Δαμιανάκη πέρασε λίγο έξω για τον ΠΟΑ!

Μισή ώρα αργότερα μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες της ομάδας του Ατσαλένιου ο Παπασπύρος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει σημαδεύοντας ψηλά άουτ έχοντας ως συνέπεια το 0-0 να είναι και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ο ΠΟΑ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και βρήκε το γρήγορο γκολ που έψαχνε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κερμενίδη στο 47′!

Την παράβαση στην φάση του πέναλτι-γκολ κέρδισε ο Βοργιάς για τον ΠΟΑ.

Μετά το 0-1 ο ΠΟΑ δεν καθησυχάστηκε αντίθετα έψαξε το δεύτερο τέρμα και απείλησε σε δύο περιπτώσεις με τον Παπασπύρο να μην μπορεί να τελειώσει την φάση και τον Ικεότσα λίγο αργότερα να βλέπει τον Αμπατζή να σταματάει την προσπάθεια του!

Οι ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους δεν είχαν τελειωμό στην επανάληψη με τον Αμπατζή να κάνει μεγάλη απόκρουση σε νέο σουτ του Ικεότσα στο 71′, ενώ τρία λεπτά νωρίτερα είχε απειλήσει και ο Δαμιανάκης με την κεφαλιά του μετά από την πάσα του Λουμπάκη να καταλήγει λίγο άουτ!

Το “κρεσέντο” χαμένων ευκαιριών του ΠΟΑ στην επανάληψη περιλάμβανε και ένα σουτ του Γιακουμάκη που απέκρουσε και πάλι ο εξαιρετικός Αμπατζής αλλά και μία κεφαλιά του Παπασπύρου που πέρασε άουτ.

Η Μινωική κόντρα στην ροή του παιχνιδιού κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα μέσα από μία στατική φάση και να φέρει το ματς στα ίσα με την κεφαλιά του Πατσάκη στο 85′!

Παρ’ όλα αυτά η ποδοσφαιρική δικαιοσύνη αποκαταστάθηκε στο 89′ όταν μετά από πάσα του Κοντού ο Ρουμπάκης έκανε το 1-2 και έβαλε και πάλι την ομάδα του σε θέση οδηγού λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού!

Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι με τον Ρουμπάκη να χαρίζει ουσιαστικά το τρίποντο στους Ατσαλενιώτες με αυτό του το τέρμα καθώς ο ΠΟΑ πήγε να πληρώσει την αστοχία του με το γκολ του Πατσάκη που έφερε προσωρινά το παιχνίδι στα ίσα για την Μινωική.

Μινωική: Αμπατζής, Μαγάκης, Πατσάκης, Τσαμπουράκης, Ανδρεαδάκης Ν., Φραγκούλης, Μαρκόπουλος, Κουρουγκιαβούρης, Ρεμιγιάκης, Ανδρεαδάκης Δ., Καστελλιανάκης

ΠΟΑ: Ρουμπάκης Ι., Δαμιανάκης, Λουμπάκης, Ρουμπάκης Εμ., Παπασπύρος (90′ Χατζηανδρέου), Κερμενίδης, Σφυρογιαννάκης (33′ λ.τρ. Βοργιάς) , Χαρίτος, Κασσωτάκης, Γιακουμάκης (81′ Κοντός), Ικεότσα