Πρωταθλητής Ευρώπης ο Χαλκιαδάκης

Τεράστια επιτυχία για τον Μπάμπη Χαλιαδάκη

Μεγάλη επιτυχία για την ελληνική σκοποβολή, αφού ο Μπάμπης Χαλκιαδάκης αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στο σκιτ σκοποβολής στο Οσιγεκ της Κροατίας.

«Χρυσός» ο Μπάμπης Χαλκιαδάκης στην Κροατία. Ο Έλληνας πρωταθλητής της σκοποβολής πήρε το χρυσό μετάλλιο στο σκιτ στον τελικό του αγωνίσματος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Οσιγεκ της Κροατίας κι εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.
Ο Χαλκιαδάκης είχε 6/6 βολές στον και συνολικά 60/60 βολές στη διοργάνωση, ισοφαρίζοντας το παγκόσμιο κι ευρωπαϊκό ρεκόρ. Μάλιστα, στον τελικό ο Έλληνας πρωταθλητής προκρίθηκε με 124 εύστοχες βολές.

Δεύτερος ήταν ο Μαλτέζος Μάρλον Ατάρντ με 54/60 βολές και τρίτος ο Ιταλός Ταμάρα Κασάντρο με 50/60 βολές.