Σπουδαίο διπλό του Καζακστάν στη Φινλανδία και στην αναμονή η Ελλάδα

Σπουδαίο «διπλό» για το Καζακστάν, στην… αναμονή η Εθνική Ελλάδος. Οι Καζάκοι κρατούσαν το καλό για το τέλος απέναντι στη Φινλανδία και πανηγύρισαν νίκη με 2-1 με ανατροπή, παραμένοντας ζωντανοί (έστω και με λίγες ελπίδες) για απευθείας πρόκριση στα τελικά του Euro 2024.

Ήρωας για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ζαϊνουτντίνοφ, ο οποίος γύρισε το ματς με τα δύο του γκολ, ισοφαρίζοντας στο 77ο λεπτό, ενώ υπέγραψε στο 89’ την ανατροπή. Με αποτέλεσμα ο άσος της Μπεσίκτας να γίνει ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Καζακστάν με 14 γκολ σε 34 αναμετρήσεις.

Το σκορ είχε ανοίξει στο 28ο λεπτό ο μέσος της Ίντερ Μαϊάμι, Ρόμπερτ Τέιλορ, με εκτέλεση φάουλ.

Με αυτήν τη νίκη, το Καζακστάν έφτασε τους 15 βαθμούς, μένοντας μόνο στην 3η θέση, ενώ Σλοβενία και Δανία, που παίζουν αργότερα με Β. Ιρλανδία και Σαν Μαρίνο αντίστοιχα εκτός έδρας, έχουν από 16 βαθμούς.

Υπενθυμίζεται ότι το Καζακστάν είναι η επικρατέστερη ομάδα για να βρεθεί στον δρόμο της Ελλάδας στα ημιτελικά των playoffs του Euro.

Πηγή: sport-fm.gr