Τρένο ασταμάτητο η Αναγέννηση Αρκ. πήρε και το ντέρμπι κορυφής με τον Πέρα (81-74)

Tρένο ασταμάτητο δίχως φρένα είναι η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου που πήρε και το μεγάλο ντέρμπι κορυφής με τον Α.Σ Πέρα την Κυριακή το απόγευμα με 81-74 στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Νότου της Γ΄Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ.

Έτσι η Αναγέννηση μετά και το πέρας της 7ης αγωνιστικής είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στον 2ο όμιλο και φιγουράρει στην πρώτη θέση μαζί με τον Κρόνο Αγίου Δημητριου και την Ηλιούπολη έχοντας και ένα ματς λιγότερο από τις υπόλοιπες ομάδες της κορυφής.

Το ματς

Σε ότι έχει να κάνει με το παιχνίδι το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με την Αναγέννηση στη λήξη του να προηγείται με 24-23 , ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αρκαλοχωρίου κατάφερε να ανοίξει την υπέρ της διαφορά και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο + 8(43-35).
Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η φιλοξενούμενη ομάδα έφερε τούμπα το ματς και με επιμέρους σκορ 13-22 κατάφερε να προηγηθεί με την λήξη του με 56-57 .
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι αλλά η Αναγέννηση με μια αντεπίθεση στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς μπόρεσε να φέρει στα μέτρα της το ματς και να πάρει την πολύτιμη νίκη με 81-74 .
Συγκλονιστικός για τους νικητές ήταν ο Κουρέπης που σημείωσε 34 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπούσι με 23 πόντους και 4 τρίποντα .

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 43-35, 56-57, 81-74

Αναγέννηση BC(Παπαδάκης Μύρων, Μαραγκάκης Ανδρέας) Μορφιαδάκης, Μητρόπαπας 4, Κριθινάκης 5(1), Καμπιτάκης, Καλογεράκης, Κολοκοτρώνης, Μαραγκάκης 10(2), Κολαρετάκης, Σπυριδάκης 11(2), Κουρέπης 34, Βερτούδος 8(1), Ραζής 9.

Α.Σ Πέρα (Χολέβας Θεοδόσης, Ζάννος Δημήτριος) Βλάχος 6(1), Δάνα 8(2), Καλαριάς, Παναγής, Κανελόπουλος 10(2), Μπούσι 23(4), Ζούκας 7, Ανδρεόπουλος 10, Δημητρίου 10, Δαλαμπέκης, Γεωργόπουλος, Ντόαγκαν.