Ο ΠΑΝΟΜ νικητής στο ντέρμπι, 1-0 την Χερσόνησο

Ο ΠΑΝΟΜ πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας 1-0 της Χερσονήσου «Palmera beach» στο τοπικό ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΗ.

Ο ΠΑΝΟΜ ήταν καλύτερος σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση, έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να «καθαρίσει» τη νίκη μέσα στην Χερσόνησο, ωστόσο η δυστοκία του αποτέλεσε το μελανό σημείο για εκείνον στην σημερινή συνάντηση.

Η ομάδα των Μαλίων είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και τις καλύτερες στιγμές στο διάστημα αυτό.

Πρώτη φάση στο παιχνίδι για τον ΠΑΝΟΜ, με τον Κουσίδη, ο οποίος μέσα από την περιοχή σούταρε, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 35′ ο Παπαδάκης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Διαμαντάκης κινήθηκε στην πορεία της μπάλας, που κατευθύνθηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά, νίκησε τον Λιουδάκη για το 1-0.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και έχασαν από μία ευκαιρία μέχρι την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού.

Αρχικά ο Καπετανάκης είδε το σουτ του να αποκρούεται από τον Κορνηλάκη, ενώ από την πλευρά του ΠΑΝΟΜ, ο Μαυρίδης έπιασε κεφαλιά μετά από κόρνερ του Παπαδάκη, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν το προβάδισμα τους, με τον Κατσούλη να σουτάρει από το κέντρο σχεδόν και να βρίσκει δοκάρι, ενώ οι Κουσίδης, Συσκάκης, Νικολλί σε τετ-α-τετ με τον Λιουδάκη δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, ωστόσο το 0-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο ΠΑΝΟΜ ολοκλήρωσε με παίκτη λιγότερο το παιχνίδι, καθώς ο Νικολλί αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πρώτη νίκη για τον ΠΑΝΟΜ, πρώτη ήττα για την Χερσόνησο «Palmera Beach» στο πρωτάθλημα.

Χερσόνησος (Γ. Φινοκαλιώτης): Λιουδάκης, Στιέφνι, Παγωνάκης, Γκούρο, Πολυμερίδης, Μηλάκης, Χίλα, Θεοδωράκης, Καπετανάκης, Καλαϊτζάκης , Μπενάρντο

ΠΑΝΟΜ (Μ. Κατσούλης): Κορνηλάκης, Τζανάκης, Ρούκα, Διαμαντάκης, Μαυρίδης, Κατσούλης, Ξυλούρης (60′ Μπορμπουδάκης), Κουσίδης, Παπαδάκης, Κακουλάκης (60′ Νικολλί), Συσκάκης