Πρεμιέρα με εμφατική νίκη για τον Εργοτέλη, 3-0 τον Αλμυρό

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη φετινή Α1 ΕΠΣΗ ο Εργοτέλης, που υπέταξε τον Αλμυρό με σκορ 3-0 στο Μαρτινέγκο (2η αγωνιστική).

Με πρωταγωνιστή τον Ντίσα, οι κιτρινόμαυεοι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη από πολύ νωρίς, όταν στο 21′ μετά από αναταραχή στα καρέ του Αλμυρού, ο Δουλγεράκης άνοιξε το σκορ.

Στο 38′ ο Ντάγια τροφοδότησε ωραία τον Ντίσα που ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 ενώ στο 44′ ο ίδιος παίκτης από μπαλιά του Χότζα έγραψε το 3-0, το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου αλλά και τελικό σκορ, καθώς στο β’ μέρος οι φάσεις ήταν ελάχιστες και δεν επετεύχθη άλλο τέρμα.

Αξίζει να σημειωθεί πώς ο Αλμυρός στο 82′ είχε δοκάρι με τον Μιχελακάκη.

Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:

13′ Σουτ από τον Κουτσογιαννάκη, μπλόκαρε ο Δημαράκης
14′ Καλό σουτ από τον Κωστάκη, λίγο άουτ!
16′ Σέντρα από τον Τάγγινη, ο Λογοθέτης θα διώξει σε κόρνερ
21′ ΓΚΟΛ! Εκτέλεση φάουλ από τον Χότζα, αναμπουμπούλα στην περιοχή και από το πόδι του Δουλγεράκη η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0!
25′ Πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους! Ο Ντίσα από δεξιά μπήκε περιοχή, πέρασε το Σαρρή, σούταρε από τα πλάγαι όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ!
37′ Σουτ του Χότζα πάνω από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Γαλανάκης
38’ ΓΚΟΛ! Ο Ντάγια με ωραία ατομική προσπάθεια τροφοδότησε τον Ντίσα που με μονοκόμματο έκανε το 2-0
44′ ΓΚΟΛ! 3-0! Ωραία κάθετη του Χότζα μέσα στην περιοχή, ο Ντίσα θα βρεθεί σε θέση βολής και θα πλασάρει εύστοχα για το 3-0!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Διπλή αλλαγή στο ημίχρονο για Αλμυρό. Μέσα ο Σωτήρχος και ο Μιχελακάκης, έξω Παντερής και Κωστάκης.
57′ Ο Ντίσα έπειτα από μπαλιά του Χότζα βρέθηκε απέναντι στον Γαλανάκη, με τον πορτιέρο του Αλμυρού να διώχνει με τα πόδια
68′ Παναγιωτάκης εκτός λόγω τραυματισμού, στη θέση του ο Κατσαρός
72′ Μανουσάκης θα περάσει στο παιχνίδι, στη θέση του Βελιβασάκη
73′ Σουτ του Τάγγινη, άουτ η μπάλα
75′ Εκτός ο Χότζα, μέσα ο Κεφαλούκος
82′ Δοκάρι για τον Αλμυρό έπειτα από κεφαλιά του Μιχελακάκη, από σέντρα του Τουγλή
83′ Σφακιανάκης στη θέση του σκόρερ, Ντίσα!