Aναγέννηση Αρκ. : Με την δύσκολη νίκη στη Νάξο απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής (62-69)

Την μοναξιά της κορυφής στον 2ο όμιλο της Γ΄Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ απολαμβάνει από την Παρασκευή το βράδυ η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου μετά την σπουδαία εκτός έδρας νίκη που σημείωσε με 62-69 επί του μαχητικού Πανναξιακού σε εξ΄αναβολής ματς για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Σ ένα παιχνίδι για γερα… νεύρα η Αναγέννηση έδειξε χαρακτήρα, έβαλε «μεγάλα» καλάθια σε καίρια σημεία της αναμέτρησης, εγκλώβισε στην άμυνα της τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στο ΔΑΚ της Νάξου.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ομάδα της Κρήτης να παίρνει.. κεφάλι (9-13, 6’) όμως ο Πανναξιακός τέσσερα λεπτά αργότερα (10’) βρέθηκε στο -1 (17-18). Η δεύτερη περίοδος εξελίχθηκε με τις δυο ομάδες να προχωράνε χέρι-χέρι (25-25, 16’ και 30-30, 17’), με τον Κουρεπη στην… εκπνοή του πρώτου μισού να μαζεύει την μπάλα από χαμένο σουτ του Βερτουδου και να διαμορφώνει το 36-34 (20’) υπέρ της Αναγέννηση.

Το ντέρμπι καλά κράτησε για τα επόμενα δεκα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι παρόλο που προσπάθησαν να ξεφύγουν (43-48 25’) το σύνολο από την Νάξο ανάκαμψε 49-48, 26’. Για δεύτερη συνεχόμενη φορά όμως η Αναγέννηση ήταν αυτή που έβαλε… υπογραφή στη λήξη της περιόδου μα τον Μητροπαπα να διαμορφώνει το 54-53.

Στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου ο Πανναξιακος βγήκε στο 60-54 (32’). Παρά τις δυσμενείς… συνθήκες οι παίκτες του Μύρων Παπαδακη δεν τα παράτησαν, έκλεισαν την άμυνα τους και με επιμέρους 0-6 ισορρόπησαν 60-60 μέχρι το 36’. Ο Χριστοφορος Ραζης με ένα «μεγάλο» καλάθι έδωσε προβάδισμα στην Αναγέννηση στο τελευταίο λεπτό (63-61) κόβοντας παράλληλα τη… φορά των γηπεδούχων. Έτσι η ομάδα μας παρέμεινε μπροστά και εν τελεί πανηγύρισε με το άκουσμα της κόρνας (69-62) την 8η νίκη της στις εθνικές κατηγορίες.

Το επόμενο παιχνίδι για την Αναγέννηση είναι την Κυριακή (11/12, 17:00) στο Χαλάνδρι απέναντι στο ΑΟΚΧ, στη πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου νότου της Γ Εθνική.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-36, 53-54, 62-69

Πανναξιακός (Βάβουλας, Ονάσογλου): Καραγιάννης 8 (1), Ελευθερίου, Ρούζιος 11 (3), Χάχαλος 8 (2), Σεϊντίνι 4, Μάκαρης 15 (1), Καραγκιολίδης 12 (1), Δημάκος, Μυλωνάς 4.

Αναγέννηση (Παπαδάκης, Μαραγκάκης Α.): Μητρόπαπας 8, Κριθινάκης 8 (1), Καλογεράκης 1, Μαραγκάκης 1, Σολάκης , Κολαρετάκης, Σπυριδάκης 14 (1), Κουρέπης 28 (1), Ραζής 8 (1), Βερτουδος 1.