Μπάσκετ: Λύγισε στο τέλος από την Πεντέλη ο μαχητικός Εργοτέλης (62-60)

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στο τέλος στις λεπτομέρειες ο Εργοτέλης άγγιξε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη στην Πεντέλη απέναντι στην ομώνυμη ομάδα αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και έχασε με 62-60 για την 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ΄Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ

Ο Εργοτέλης ξεκίνησε το ματς ιδανικά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 18-16 αλλά στο δεύτερο δεκαλεπτο δεν ήταν τόσο αποτελεσματικός στην επίθεση και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 30-25

Στο τρίτο δεκάλπεπτο όμως οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν τρομερή εμφάνιση σημείωσαν 22 πόντους , δέχθηκαν μόλις 11 και έτσι πήραν κεφάλι στο σκορ με την λήξη του με 41-47 κρατώντας ουσιαστικά την τύχη στα χέρια τους

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η Πεντέλη μπήκε δυναμικά στο ματς το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το τέλος του με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη κυριολεκτικά στο νήμα και τον Εργοτέλη να χάνει μια σπουδαία ευκαιρία για να πετύχει μια νίκη “χρυσάφι” στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό

Από τον Εργοτέλη ξεχώρισε ο Μαλνταβάνος που σημείωσε 16 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους τρομερό ματς έκανε ο Παπαγεωργιου με 23 πόντους και 7 εύστοχα τρίποντα

Δεκάλεπτα: 16-18, 30-25, 41-47, 62-60
Διαιτητές: Ροδίτης, Μύζικας

Πεντέλη (Μάντζιος): Κουλούρης 12(1), Χωματάς 1, Μαγουλάς 6, Κοπακάκης, Τασσόπουλος, Τσακίρης, Δρικόγιας 5, Παπαγιαννακόπουλος, Παναρετάκης 12, Παπαγεωργίου 23(7), Μαντζάκος 3(1).
Εργοτέλης (Βισκαδουράκης): Αθανασιάδης 12(3), Μηλαθιανάκης 9(2), Καρακωνσταντάκης 14(3), Καμπακάς, Κουμάκης 4(1), Πρινιανάκης, Μανταλβάνος 16, Χαμηλάκης, Κριτσωτάκης 5.