Έκανε το καθήκον της η ΑΕΚ

Τη νίκη με 0-4 πανηγύρισε η ΑΕΚ στο πέρασμα της από το Πανεπιστήμιο κόντρα στον αδιάφορο μετά τον υποβιβασμό του, Ποσειδώνα.

Η ομάδα του Γιώργου Φινοκαλιώτη με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, είχε εύκολο έργο απέναντι στον Ποσειδώνα, τον οποίο και νίκησε με 4-0 για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το σκορ στο Πανεπιστήμιο άνοιξε ο Ζούζουλας με συρτό σουτ στο 25′ για να έρθει ο Δάσκος στο 37′ να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του με ωραίο πλασέ στην απέναντι γωνία του Βασιλάκη.

Η ΑΕΚ πήγε με δύο γκολ μπροστά στα αποδυτήρια, όμως αυτό γρήγορα άλλαξε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης όταν ο Δάσκος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, αυτή τη φορά με εκτέλεση έξω από την περιοχή έγραψε το 0-3 στο 55′.

Ο Ποσειδώνας προσπάθησε να πετύχει το γκολ της τιμής στην αναμέτρηση και έτσι η Εξόρμηση εκμεταλλευόμενη τα κενά που προέκυψαν στα μετόπισθεν του, βρήκε την ευκαιρία και για ένα τέταρτο τέρμα, με τον Φρρόκου να το πετυχαίνει στην αντεπίθεση, διαμορφώνοντας το τελικό 0-4 στην αναμέτρηση, με την ΑΕΚ πλέον απελευθερωμένη να κοιτάζει την πρώτη 6άδα της γενικής κατάταξης.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Σάκης Γεωργόπουλος): Βασιλάκης, Μαυράκης, Σωμαράκης, Κουρλετάκης, Ασλαματζίδης, Κιουπάκης, Ανδρεαδάκης, Παπουτσιδάκης, Καρτσάκης, Μαγάκης, Μποζατζίδης

ΑΕ ΚΑΤΣΑΜΠΑ(Γιώργος Φινοκαλιώτης): Σπανός, Ραπανάκης, Καραφωτιάς Τολ., (63′ Κονιδάκης), Κατσαβούνης, Ζούζουλας (63′ Ανδριανάκης), Πρωτοπαπαδάκης (52′ Μπρέγκα), Δάσκος, Μυρτέλι, Καραφωτιάς Τακ. (60′ Μπετεινάκης), Φρρόκου, Σαμπροβαλάκης