Νίκη γοήτρου για τον Αλμυρό – Στο Πέραμα θα παίξει την παραμονή του ο ΠΟΑ!

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, γκολ, εντάσεις, κόκκινες κάρτες και εξέλιξη ακατάλληλη για… καρδιακούς, ο Αλμυρός νίκησε τον ΠΟΑ στο τελευταίο κρητικό ντέρμπι της φετινής αγωνιστικής περιόδου με 2-1.

Ο ΠΟΑ ήταν εκείνος που ήθελε πάση-θυσία του βαθμούς της νίκης, ωστόσο τα δικά του λάθη έφεραν δις μπροστά στο σκορ, τον αντίπαλο του. Μοιραίος για τον ΠΟΑ, ο Νάτος ο οποίος έβαλε μπροστά στο σκορ τον Αλμυρό με αυτογκόλ στο 13′ σε προσπάθεια του να γυρίσει τη μπάλα στον Καβουσάκη, ο οποίος ωστόσο είχε βγει από την εστία του, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει αργά και βασανιστικά στα δίχτυα. Η αντίδραση του ΠΟΑ ήταν άμεση και με τον Παχή έπειτα από πάσα-ασίστ του Νύκταρη ισοφάρισε σε 1-1 στο 17′

Η ομάδα του Γαζίου κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα σε ένα σημαντικό σημείο του παιχνιδιού, με τον Ρέγες να αξιοποιεί το λάθος του Δαμιανάκη, πλασάροντας εύστοχα μέσα από την περιοχή στο 44′, ενώ τα πράγματα εξελίχθηκαν ακόμα πιο καταστροφικά για τον ΠΟΑ, καθώς ο Νάτος σε προσπάθεια του να ανακόψει τον Ρέγες, τον “γκρέμισε” εκτός περιοχής, με τον Αντωνίου να θεωρεί πως ο Παραγουανός ήταν σε προφανή θέση για γκολ, αποβάλλοντας τον από το παιχνίδι.

Ο Κώστας Φραντζέσκος πήρε αρκετά ρίσκα με την έναρξη του δευτέρου μέρους, με τον Αλμυρό να βρίσκει πολλές ευκαιρίες εκμεταλλευόμενος τα κενά στην άμυνα των “πράσινων”, με τους Καστελλιανάκη, Ρέγες και Τουργαΐδη να μην μπορούν να νικήσουν τον Καβουσάκη που κράτησε “ζωντανή” την ομάδα του.

Έντονα παράπονα από τον ΠΟΑ για την διαιτησία του κ. Αντωνίου, κυρίως για την φάση του 54ου λεπτού, με την ομάδα του Ατσαλένιου να ζητάει πέναλτι σε χέρι του Σουρνάκη. Στο 72′ επανήλθε η αριθμητική ισορροπία, με τον Πακιουφάκη, ομόλογο του Νάτου στη θέση του δεξιού οπισθοφύλακα να αφήνει με 10 παίκτες την ομάδα του, με δύο κίτρινες μέσα σε λίγα λεπτά.

Την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο Αλμυρός που κατετάγη οριστικά 3ος  πηγαίνει στη Νέα Σμύρνη για να «μονομαχήσει» με τον Πανιώνιο, ενώ την ίδια ώρα ο ΠΟΑ θα παίξει την παραμονή του στην κατηγορία μακριά από το Ατσαλένιο κόντρα στον Περαμαϊκό, θέλοντας να αποφύγει την 11η θέση που οδηγεί στα μπαράζ. Για να γίνει αυτό ο ΠΟΑ θα πρέπει να πάρει τη νίκη την τελευταία αγωνιστική στο Πέραμα.

1′ ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ!

11′ Σέντρα του Παχή από δεξιά, η μπάλα απομακρύνεται από την άμυνα του Αλμυρού, όμως φτάνει στα πόδια του Κερμενίδη, το σουτ του οποίου κατέληξε λίγο άουτ. Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι.

13′ ΑΠΙΘΑΝΟ ΑΥΤΟΓΚΟΛ ΚΑΙ 1-0 Ο ΑΛΜΥΡΟΣ! O Nάτος προσπάθησε να πασάρει στον Καβουσάκη με το κεφάλι, όμως ο τερματοφύλακας του ΠΟΑ είχε βγει μακριά από την εστία του με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα!

17′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΗ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ, 1-1! Κάθετη πάσα του Νύκταρη, ο Παχής προλαβαίνει Γιαλούση και Γκόγκο και με ένα άγγιγμα στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!

37′ Εκτέλεση φάουλ από καλό σημείο του Λεόν για τον Αλμυρό. Λίγο πάνω από τα δοκάρια του Καβουσάκη.

42′ O Λεόν γυρίζει μέτωπο προς στην εστία και επιχειρεί ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια του Καβουσάκη.

44′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΜΥΡΟ, 2-1! Ο Ρέγες κλέβει τη μπάλα έξω από την περιοχή μετά από λάθος του Ζέλιου, μπαίνει μέσα σε αυτή και πλασάρει εύστοχα τον Καβουσάκη για το 2-1. Προβάδισμα ξανά για τον Αλμυρό!

45′ O Νάτος ανατρέπει εκτός περιοχής τον Ρέγες, με τον Αντωνίου να τον αποβάλλει καθώς ήταν ο τελευταίος παίκτης στην άμυνα και ο ΠΟΑ μένει με 10!

54′ Έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι από τον ΠΟΑ σε χέρι του Σουρνάκη μέσα στην περιοχή. Παίζετε είπε ο Αντωνίου!

57΄Ο Αλμυρός φτάνει κοντά στο τρίτο γκολ, με τον Καβουσάκη να σώζει τον ΠΟΑ σε τετ-α-τετ με τον Ρέγες!

58′ Καλό σουτ του Ρέγες πάνω από τα δοκάρια του Καβουσάκη.

61′ Nέα μεγάλη ευκαιρία χαμένη για τον Αλμυρό, με τον Καβουσάκη να αποκρούει την κοντινή προβολή του Καστελλιανάκη.

68′ Ο Τουργαΐδης άμα τη αφίξη του στον αγωνιστικό χώρο πιάνει ένα σουτ, το οποίο διώχνει πέφτοντας στη γωνία του ο Καβουσάκης.

Αλμυρός (Μανόλης Σουτζής): Γκόγκος, Ξενοκτιστάκης, Πιερτζιακόμι (85′ Τσαγκαράκης), Καστελλιανάκης, Γιαλούσης, Κοντογιάννης (67′ Βουϊδάσκης), Ενγκουέμ, Σουρνάκης (85′ Νικολακάκης) , Πατινιώτης, Πακιουφάκης, Ρέγες (67′ Τουργαΐδης)

ΠΟΑ (Κώστας Φραντζέσκος): Καβουσάκης, Νάτος, Λουμπάκης, Δαμιανάκης, Ζέλιος (67′ Ψαρράς), Αργκιλέσι (67′ Χαρίτος), Κερμενίδης, Παχής (58′ Βοργιάς), Σφυρογιαννάκης (22′ λ.τ Γιακουμάκης), Νύκταρης, Μέμμος (46′ Κασσωτάκης)